Lista aktualności Lista aktualności

Odnaleźli szczątki poległych żołnierzy

Fundacja „Niezłomni” prowadzi prace w lasach Nadleśnictwa Radoszyce dotyczące poszukiwań szczątków partyzanów Armii Krajowej poległych w bitwie pod Białym Ługiem. Odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy, którzy najprawdopodobniej polegli w walce z Niemcami.

27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa, którą stoczył z Niemcami 25 pułk piechoty AK pod dowództwem majora Rudolfa Majewskiego „Leśniak". Jeden z batalionów jednostki składał się z żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK oraz ułanów 27 Pułku Ułanów pod ogólnym dowództwem cichociemnego Adolfa Pilcha „Góra"-„Dolina".

W walce zginęło łącznie 10 żołnierzy. Większość z 25 pułku piechoty oraz dwóch kresowian: pchor./ppor. Bazarewski Stanisław „Bazar” i ułan Izdebski Henryk "Lis". Żołnierze zostali pochowani w leśnej mogile, a już po wojnie ich ciała zabrały rodziny. Według relacji mieszkańców okolicznych wiosek nie wszyscy zostali jednak ekshumowani.

Poszukiwania terenowe rozpoczęto 15 maja w okolicy leśnego nagrobka na terenie Nadleśnictwa Radoszyce w gminie Słupia Konecka. Miejscowa społeczność wraz z leśnikami od lat dba o lokalne miejsca pamięci i to właśnie mieszkańcy gminy informowali, że w leśnej mogile mogą się jeszcze znajdować ciała partyzantów.

Podczas prac sondażowych udało się odnaleźć szczątki dwóch osób. Spodziewamy się, że mogą to być partyzanci, żołnierze Armii Krajowej 25. pułku piechoty, którzy zginęli w walce z Niemcami 27 października 1944 roku. Być może w mogile pozostały ciała Bazarewskiego i Izdebskiego? Wolontariusze mają nadzieje, że uda się to ustalić po badaniach genetycznych.

Przy szczątkach odnaleziono kilkanaście cennych przedmiotów. To m.in. kilkanaście różnej wielkości guzików wojskowych, ale również fiolka z kartką. Jest to tzw. kartka grobowa, którą wkładano do grobu poległemu żołnierzowi. Był to swego rodzaju nieśmiertelnik z informacją o jego tożsamości. Po odczytaniu kartki być może otrzymamy odpowiedź dotyczącą tożsamości osoby pochowanej.

Przy jednym z poległych udało się również odnaleźć sygnet i obrączkę. Na sygnecie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obrączka niestety nie zawiera grawerunku z datą, czy choćby inicjałami. Te przedmioty zostaną poddane specjalistycznej konserwacji. Być może dzięki temu uda się uzyskać więcej istotnych informacji na temat poległych.

Wg Fundacji „Niezłomni” odnalezieni podczas prac badawczych dwaj ułani to najprawdopodobniej polegli w walce z Niemcami 27 października 1944 roku:

1. Stanisław BAZAREWSKI ps. BAZAR ur. 01.05.1913 w STANISZCZE
2. NN partyzant ujęty na zamieszczonej poniżej liście poległych w bitwie pod Białym Ługiem.

Lista poległych:

1. st. wachm. pchor./ppor. Bazarewski Stanisław „Bazar”,
2. uł / strz. Izdebki Henryk „Lis”,
3. Strz. „Bażantino” (NN),
4. Strz. Bronikowski Harry „Harry”,
5. St. strz. Hernik „Burza”,
6. St. strz. Ostrowski Czesław” Krzak”,
7. St. strz. Pawlik Józef „Piorun”,
8. Strz. „Sławek” (NN),
9. Strz. „Władek” (NN),
10.Strz. „Zagłoba” (NN).

Rodziny poległych proszone są o kontakt z Fundacją Niezłomni, tel.: 886-886-440 lub mail: biuro@fundacjaniezlomni.pl.

Prace prowadzone są przez Fundację „Niezłomni” wspólnie z wolontariuszami z regionu, gminą Słupia Konecka i Nadleśnictwem Radoszyce.