Lista aktualności Lista aktualności

Podsumowanie prac Rady LKP "Puszcza Kozienicka"

9 lutego w Leśnym Ośrodku Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku Nadleśnictwa Radom odbyło się spotkanie podsumowujące upływającą kadencję Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.
 
W jej skład wchodzą naukowcy, przedstawiciele instytucji przyrodniczych i ekologicznych oraz społecznych. Rada jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Powoływana jest raz na cztery lata.
 
W spotkaniu wzięli udział członkowie rady z jej przewodniczącym dr inż. Markiem Krzemińskim oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z dyrektorem dr inż. Andrzejem Matysiakiem i pracownicy RDLP w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył także koordynator LKP z Dyrekcji Generalnej LP Jacek Zadura.
 
W czasie spotkania przewodniczący rady Marek Krzemiński podsumował prace rady w latach 2018-2022. Dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak wręczył podziękowania członkom rady. Następnie dyskutowano o pracach rady, podkreślano dobrą współpracę z leśnikami.
 
Spotkanie miało także wymiar poznawczy. Błażej Wójtowicz , prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy wygłosił referat pt. „Nietoperze Puszczy Kozienickiej oraz ich ochrona”, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie i dyskusję.
 
Badania nad nietoperzami w Puszczy Kozienickiej prowadzone są przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy przy wsparciu Kozienickiego Parku Krajobrazowego i nadleśnictw z terenu Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromieckiej. W ostatnim czasie działania z zakresu ochrony czynnej dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dzięki tym pracom Puszcza Kozienicka jest jednym z najlepiej rozpoznanych pod względem różnorodności gatunkowej chiropterofauny obszarów w Polsce, z wykrytymi 19 gatunkami nietoperzy.