Lista aktualności Lista aktualności

Pomogli kasztanowcom

We wtorek 12 października młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu wraz z leśnikami grabiła liście kasztanowców rosnących przy budynku RDLP w Radomiu. Leśnicy i uczniowie dobrym przykładem zachęcali mieszkańców Radomia do podjęcia podobnych działań.

W czwartek leśników radomskiej dyrekcji odwiedziła I klasa Gimnazjum nr 13 w Radomiu. Klasie o profilu matematyczno-przyrodniczym patronuje dyrektor RDLP, stąd uczniowie często odwiedzają radomskich leśników.

Tym razem uczniowie wraz z leśnikami grabili liście kasztanowców rosnące przy budynku radomskiej dyrekcji. Uczniom towarzyszył Jerzy Zawadzki z Wydziału Ochrony Ekosystemów, który przybliżył młodym przyrodnikom działania związane z ochroną przyrody na terenie RDLP w Radomiu.

Gimnazjaliści wspólnie z leśnikami zgrabili kilka worków liści wraz z zimującymi w ich wnętrzu poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka - motyla, który jest groźnym szkodnikiem kasztanowców.  Wspólna akcja to dobry przykład dla mieszkańców Radomia tego, że każdy z nas może zrobić coś pozytywnego dla środowiska przyrodniczego regionu.

Nie wszystkie liście już opadły, więc akcja będzie trwała. Zachęcamy do włączenia się we wspólne działania na rzecz pomocy kasztanowcom. Te piękne drzewa, choć są obcym gatunkiem, były kiedyś sadzone dla ich walorów dekoracyjnych, szczególnie w miastach i parkach. Grabienie przyczyni się do ich przetrwania w dobrej kondycji.

Więcej o sposobach pomocy kasztanowcom: http://www.pomozmykasztanowcom.pl