Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu po raz kolejny będzie można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwami: Radom, Kozienice i Zwoleń.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się  3 października o godz. 11:00.

W programie m.in.:

  • Konferencja prasowa
  • Oprowadzenie po wystawie
  • Przypomnienie podstawowych informacji nt. grzybów, ich klasyfikacji i zasad zbierania
  • Prezentacja często mylonych gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących
  • Omówienie skutków zatruć grzybami i ich konsekwencji dla zdrowia.
Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji leśnej będzie można obejrzeć około 60 sztuk atrap grzybów w skali 1:1, aby jak najwiarygodniej pokazać poszczególne grzyby w ich naturalnym środowisku, pogrupowane pod względem podobieństwa zewnętrznego. Oglądając je można nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki.

Podczas wystawy uczestnicy uzyskają odpowiedzi na tematy dotyczące pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający dowiedzą się dlaczego jest tak ważne zachowanie różnych typów lasu nie tylko dla leśnika, ale również dla turystów i osób rekreacyjnie korzystających z lasu, w tym dla grzybiarzy. Dowiedzą się także jak zbierać grzyby, aby nie łamać przepisów prawa. Lasy są dostępne dla wszystkich, ale są obszary, gdzie grzybobranie jest zabronione ze względu na ochronę nasadzeń młodych drzew, ochronę przyrody lub bezpieczeństwo. Prezentowane będą tematyczne tablice edukacyjne, filmy edukacyjne pozwalające poznać budowę grzybów, ich różnicowanie i zasady bezpiecznego przebywania w lesie. Zwiedzający mogą dzięki prelekcji dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli usłyszeć odgłosy lasu dzięki czemu poczują się jak w prawdziwym lesie. Sprzyjać temu będzie aranżacja z roślin runa leśnego i drzewek leśnych przygotowanych dzięki nadleśnictwom: Radom, Kozienice i Zwoleń. Dostępne będą także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego pod Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych STOP ZAŚMIECANIU LASÓW przygotowana przez leśników we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury.

Prowadzona będzie również profilaktyka odkleszczowa.

Zasady zwiedzania

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Osoby, które będą mieć problem z oceną zebranych przez siebie grzybów mogą zgłaszać się do stacji Sanepidu.

Zwiedzanie wystawy będzie możliwe w dniach od 3 do 21 października po uprzedniej rejestracji PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 386 41 48:

  • w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku,
  • w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Wstęp wolny zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych. 

Patronat honorowy nad wystawą objął Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie

Patronat medialny nad wystawą objęli ZEBRRA.TV, Radio Plus Radom, Echo Dnia

 

Materiały do pobrania