Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

Od 1 września w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia". Została ona zorganizowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu.

Pracownicy sanepidu i leśnicy już piąty raz zorganizowali wystawę grzybów w Radomiu. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można obejrzeć 60 sztuk atrap grzybów udostępnionych prze Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.

Odwiedzający ekspozycję mogą poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyja temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki Nadleśnictwu Radom oraz odgłosy lasu. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dodatkowo można obejrzeć film na temat grzybów.

Przewodnikami po wystawie są grzyboznawcy – pracownicy PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Wystawa cieszy się ogromnym powodzeniem, w szczególności wśród szkół. Zwiedzanie jest możliwe do 9 września w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku oraz w godz. 8:30-12:00 w sobotę i w niedzielę po uprzedniej rejestracji w PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 330 90 47. Wystawa jest dostępna dla grup zorganizowanych, ale też osób indywidualnych. Pracownicy Sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów.

Wystawa została otwarta 1 września. Podczas uroczystości Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu podkreśliła, że zbieranie grzybów w Polsce ma wielowiekową tradycję. Grzyby nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, ale mają olbrzymie walory smakowe, a ostatnio dowiedziono także, że zawierają wiele makro- i mikroelementów, witamin oraz białek. Organizując wystawę, chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, pokazać, które grzyby są bezpieczne, a które nie – powiedziała dyrektor.

Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu nawiązując do tradycji grzybobrania przywołał z pamięci fragment „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza:

„Grzybów było w bród. Chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,
Co są godłem panieństwa: bo czerw ich nie zjada,
I dziwna, żaden owad na nich nie usiada.
Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,
Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem.
Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,
Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory,
Czy zimą. Ale Wojski zbierał muchomory. (…)".

Po tym niecodziennym wprowadzeniu w nastrój grzybobrania przedstawił gatunki grzybów występujące w radomskich i świętokrzyskich lasach. Omówił popularne gatunki zbierane w regionie, ale też te rzadziej zbierane i wymagające więcej wiedzy na temat ich rozróżniania. Podczas prezentacji pokazał także grzyby chronione i takie, które sprzyjają leśnikom tworząc mikoryzę lub przeciwnie – powodują choroby drzew, tak jak opieńka. Podkreślił, że wszystkie grzyby mają swoje miejsce w lesie, a wiele z nich ma olbrzymie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności. Spośród 3300 grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, trujących jest ok 200 gatunków (w tym kilka śmiertelnie), ok. 1300 jadalnych, a przeciętnie każdy z nas zbiera zaledwie kilka, kilkanaście gatunków – powiedział dyrektor.

Kamil Suskiewicz, grzyboznawca z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu omówił zasady grzybobrania. Przestrzegł, aby nie oceniać grzybów na podstawie smaku, nie podawać dzieciom, kupować w całości, bo jedynie wtedy można zweryfikować niektóre cechy, a najlepiej kupować te z atestem.

Interesujące było także wystąpienie Grzegorza Stolarka, ordynatora Oddziału Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który omówił choroby, jakimi można się zarazić podczas przebywania w lesie. Podkreślił, że bardzo ważny jest odpowiedni ubiór: długie rękawy i nogawki, buty, repelenty, unikanie jedzenia niemytych owoców leśnych, a także bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Przestrzegając tych zasad wyjdziemy z lasu zdrowi, zregenerowani i z koszami pełnymi grzybów.

Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Dodatkowo na terenie PSSE w Radomiu można oglądać wystawę posterów Dary Lasów udostępnioną przez RDLP w Radomiu.