Lista aktualności Lista aktualności

Radomskie obchody 81. rocznicy przemianowania ZWZ w AK

14 lutego przedstawiciele RDLP w Radomiu z zastępcą dyrektora Markiem Szarym oraz nadleśnictw Dobieszyn, Kozienice, Marcule, Przysucha, Radom i Zwoleń wzięli udział w uroczystościach z okazji 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, które odbyły się w Radomiu. Podczas obchodów grupa reprezentacyjna Służby Leśnej prezentowała sztandar RDLP w Radomiu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w radomskim Kościele Garnizonowym. Oprócz leśników wzięli w niej udział parlamentarzyści z posłem Dariuszem Bąkiem, przedstawiciele wojska, policji i straży miejskiej, rodziny kombatantów i członkowie Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Radomiu.

W homilii ks. mjr Łukasz Hubacz podkreślił potrzebę troski o Ojczyznę oraz mądrości, roztropności i stanowczości w obliczu dzisiejszej wojny w Ukrainie. Zwrócił także uwagę, że ci, którzy w okresie komunizmu kultywowali pamięć o Armii Krajowej, musieli wykazać się odwagą i dziś zasługują dziś na nasz szacunek.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowali pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej. Tu wszyscy odśpiewali hymn narodowy, zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, odczytany został Apel Poległych i wystrzelona salwa honorowa. Na zakończenie złożone zostały wieńce i kwiaty. Wiązankę kwiatów złożyli także leśnicy z zastępcą dyrektora Markiem Szarym.

*

14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski przemianował Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową tworząc tym samym podziemne wojsko do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Armia Krajowa była największym wojskiem podziemnym w Europie. Jej liczebność wynosiła ponad 350 tys. żołnierzy. Prowadziła różnorodną działalność, m.in. wywiadowczą, dywersyjną, konspiracyjną i obronną. Została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze AK byli szykanowani i prześladowani przez komunistyczne władze; wielu z nich trafiło do więzienia, niektórzy zostali skazani pa karę śmierci.