Lista aktualności Lista aktualności

Rekordowa frekwencja na zajęciach Biegam Bo Lubię Lasy w Daleszycach

Ponad 40 osób uczestniczyło w ostatnim treningu biegowym w ramach akcji Biegam Bo Lubię Lasy w Nadleśnictwie Daleszyce, jedynej jednostce na terenie naszej dyrekcji, a jednej z 19 gdzie prowadzona jest akcja. Tym razem zajęcia miały wyjątkowy, patriotyczny charakter i nawiązywały do Święta Niepodległości

Biegacze na początku zajęć odśpiewali hymn, część z nich przybyła w okolicznościowych koszulkach.

Postanowiliśmy uczcić 102 rocznicę odzyskania niepodległości – tłumaczy Wioleta Jończyk – trenerka akcji, i dodaje – w związku z tym, że w tym roku nie odbyły się biegi niepodległościowe biegacze sami wyszli z inicjatywą by nasz trening był swego rodzaju substytutem takiego wydarzenia.

Daleszyckie treningi mają też wyjątkową, pośród innych lokalizacji, formułę. Stali uczestnicy treningów wnioskowali o to by lokalizacja poszczególnych spotkań zmieniała się co tydzień. Nadleśnictwo w odpowiedzi na te propozycje przygotowuje co tydzień nowe trasy w różnych kompleksach leśnych. – Dzięki zmianom lokalizacji mamy okazję poznać kolejne ciekawe trasy i okoliczne lasy – opowiada Wioleta Jończyk. – Dzięki temu, że pracownicy nadleśnictwa znaczą trasy za pomocą taśm, trasy te są dostępne i czytelne również poza naszymi zajęciami i mam sygnały, że niektórzy indywidualnie po nich biegają również w inne dni – tłumaczy trenerka.

Niedzielny trening odbył się przy zalewie w Cedzynie, na terenie leśnictwa Niestachów, które bezpośrednio przylega do granic administracyjnych Kielc. Po wspólnej rozgrzewce uczestnicy ruszyli malowniczą trasą wyznaczoną wokół zalewu. Pełna pętla ma 7 kilometrów i większość, szczególnie początkujących wybrała jedno kółko, ale wśród uczestników nie brakowało też takich, którzy trasę pokonali 2, a nawet 3 krotnie!

Staramy się by na naszych zajęciach swoje miejsce znaleźli i początkujący i ci, którzy mają już biegowe doświadczenie, stąd zawsze proponujemy wariant wydłużenia trasy lub pokonania jej kilkukrotnie – opowiada trenerka akcji. – Dzięki elastycznemu podejściu do treningu rośnie z tygodnia na tydzień frekwencja na zajęciach, i wierzymy, że tak zostanie do końca akcji, w końcówce grudnia. Widać, że biegacze, pozbawieni szans spotykania się na zawodach, szukają możliwości realizacji wspólnej pasji. Niewątpliwie dużym atutem akcji jest też zaangażowanie nadleśnictwa i pomoc przy organizacji zajęć – kontynuuje Wioleta Jończyk.

Nadleśnictwo Daleszyce planuje po zakończeniu akcji wykorzystać doświadczenia i przetestowane przez biegaczy trasy i na stałe wyznakować je, tworząc sieć tras biegowych. Wszystkie trasy przebiegają po duktach i ścieżkach leśnych i mają charakter pętli, która kończy się i zaczyna w miejscach, gdzie bezpiecznie można zostawić samochód. Daleszyccy leśnicy wybierają też trasy, na których od dawna obserwują ruch turystyczny i rekreacyjny.

Bezpłatne zajęcia Biegam Bo Lubię Lasy Daleszyce odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.30. Lokalizacja zawsze podawana jest uczestnikom z kilkudniowym wyprzedzeniem za pomocą dedykowanego profilu fb: @BBL Lasy Daleszyce. Na profilu pojawiają się również relacje z odbytych zajęć oraz informacje dotyczące akcji.