Lista aktualności Lista aktualności

Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń w roku 70-lecia PTTK

Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń. Pod takim hasłem zorganizowano ogólnopolską akcję „VII Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną” w ramach jubileuszu 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W czasie akcji leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu: Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Zagnańsk wspólnie z członkami PTTK posadzili Drzewa Dziedzictwa PTTK.

26 września w ramach akcji odbył się IV Turystyczny Złaz Pokoleń „Od Gagatka do Dziadka”, w który włączyło się Nadleśnictwo Starachowice. Starachowicki Złaz organizowany był przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach, szkołę podstawową nr 10 w Starachowicach przy współpracy nadleśnictwa. Organizatorzy przygotowali dwie możliwości dotarcia do miejsca Zlotu Złazu w Lipiu – trasę pieszą 6 km, na której posadzone zostało Drzewo Dziedzictwa PTTK - dąb i trasę rowerową o długości 15 km. – W ramach Turystycznego Złazu Pokoleń pieszo, rowerami i drezynami członkowie PTTK udali się do leśnictwa Lipie. A tam czekały na nich atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek, opowieści o turystyce, lesie i kolejkach wąskotorowych oraz przejażdżki drezynami po torowisku kolejki biegnącym wśród starachowickich lasów. Na miejsce dotarła również grupa PTTK, która co prawda nie uczestniczyła w sadzeniu drzewa, ale rozpoczęła pieszą wędrówkę w Stykowie i po drodze zbierała śmieci. Nie zapomnieliśmy o dzieciach – były wydawnictwa i medale "leśne" od nadleśnictwa – relacjonuje Joanna Rogala-Bastrzyk z Nadleśnictwa Starachowice.

Na Polanie im. Dionizego Czachowskiego 26 września leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z PTTK Odziałem Świętokrzyskim im. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. posadzili symboliczne drzewo – dąb dla upamiętnienia jubileuszu. Miejsce nie jest przypadkowe – Polana im. Dionizego Czachowskiego przypomina o bitwie, która odbyła się 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk. Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych. Leśnicy polecają to miejsce na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię „Dionizy”.

W tym samym dniu przed siedzibą PTTK oddział im. Wiktora Krawczyka w Warce wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Grójec oraz przedstawicielami stowarzyszenia zostało posadzone kolejne Drzewo Dziedzictwa PTTK. Na tę okoliczność leśnicy posadzili również symboliczne drzewo 27 września w parku w Winiarach na terenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce podczas Światowego Dnia Jabłka.

W inicjatywę włączyło się także Nadleśnictwo Zagnańsk, które 27 września razem z przedstawicielami PTTK Oddział w Łodzi im. Jana Czeraszkiewicza oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego posadzili na Bukowej Górze w obrębie ŚPN pamiątkowe drzewko – lipę. O miejscu posadzenia drzewa opowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk:  – Drzewo zostało posadzone w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki o ludowej nazwie „Obrazik” lub „Figurka” na polanie w pobliżu „Bukowej Góry” przy zielonym szlaku turystycznym. Wybór miejsca do posadzenia drzewa nie był przypadkowy. To właśnie w tym miejscu w 1990 roku członkowie Klubu Turystów Górskich „Kosówka” łódzkiego oddziału PTTK odbudowali niszczejącą kapliczkę, która następnie została uroczyście poświęcona w dniu 22 września 1990 roku. Natomiast w 2005 roku staraniem tego samego oddziału PTTK przeprowadzono kolejny remont kapliczki. Należy zaznaczyć, iż pierwsze wzmianki (legendy) o kapliczce sięgają wojen napoleońskich. Strudzony żołnierz powracający z wyprawy moskiewskiej tutaj miał zakończyć swój żywot, a mieszkańcy Wzdołu, w miejscu jego zgonu urządzili mogiłę i wystawili kapliczkę słupową – Figurkę. Na słupie wycięli napis – rok 1813. Na przestrzeni ponad dwóch wieków kapliczka ulegała niszczeniu, ale ciągle była odbudowywana.

Posadzona lipa, aby mogła przetrwać dla przyszłych pokoleń, została ogrodzona siatką leśną w celu ochrony przed zwierzyną. Do słupka zamontowano okolicznościową tabliczkę identyfikującą drzewko z PTTK, LP i jubileuszem. Sadzenie odbyło się w świetnej atmosferze pomimo, iż aura w tym dniu była deszczowa, a okoliczne lasy spowite mgłą. – Podczas spotkania poruszano wiele zagadnień związanych z turystyką w lasach, prawidłowym korzystaniu z lasu i szlaków turystycznych na terenach leśnych oraz wpływie lasu na zdrowie człowieka. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do dalszego pogłębiania i zacieśniania współpracy jak również wspólnego promowania turystyki na terenach leśnych - relacjonuje Paweł Kowalczyk.

Wydarzenia organizowane na okoliczność 70-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego są przykładem szerzenia świadomości potrzeb i pielęgnacji dziedzictwa narodowego jakim są lasy.