Lista aktualności Lista aktualności

Słoneczna Niezapominajka

Promowanie pracy leśnika oraz jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, edukacja leśna połączona z wystawami i występami artystów o tematyce leśnej, występy zespołów dziecięcych, zespołów tanecznych, sygnalistów myśliwskich, pokazy sokolnictwa. Te i wiele innych leśnych atrakcji mogli doświadczyć wszyscy, którzy 18 maja odwiedzili Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, uczestnicząc w XIII Święcie Polskiej Niezapominajki.

Idea Święta Polskiej Niezapominajki powstała w Eko Radiu dzięki radiosłuchaczom i redaktorowi radiowej Jedynki Andrzejowi Zalewskiemu. Niezapominajka obchodzona jest już od 13 lat w połowie maja. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

"Intencja święta jest jedna: niech Niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku redaktor Eko Radia.

Święto Polskiej Niezapominajki ma miejsce corocznie na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku należącego do Nadleśnictwa Radom położonego w Puszczy Kozienickiej. Symbolem święta jest niezapominajka (Myosotis L.) dosłownie „mysie uszko", która jest kwiatem łąk, lasów, torfowisk. Rośnie nad brzegami strumieni, obrzeży lasów, ale także w przydomowych ogródkach.

W Święcie Polskiej Niezapominajki uczestniczyła w tym roku Marszałek Sejmu RP, Ewa Kopacz, a także posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, świata nauki, kultury i oświaty oraz innych instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu. Bardzo licznie przybyły również dzieci i młodzież wraz z nauczycielami i opiekunami.

Bożena Zalewska, żona redaktora Andrzeja Zalewskiego: „Nie spodziewałam się, że po kilku dniach niepogody to będzie tak fantastyczny, piękny dzień. Jest wierne niezapominajkowe przedszkole z Radomia, sygnaliści, koncerty i wiele innych atrakcji. To wszystko jest bardzo miłe i jednoczy ludzi. Jest tak, jak mój mąż powiedział – to święto serdecznych ludzi".

Dla miłośników sportu i rekreacji w lesie zorganizowano Nordic Walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking, start „Jazdy z miasta!" z Radomia oraz zabawy i gry dla dzieci.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Radom oraz pozostałe nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka" w tym roku zaprosili uczestników Niezapominajki na: koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, występ Bajarza z Leśnej Polany, koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać" reprezentującego Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo, występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu, występ uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pionkach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni-Letnisku. Był także pokaz Klubu Tańca KICK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, występ dzieci i młodzieży z MDK w Radomiu oraz pokaz karate – Polska Federacja Tang Soo Do.

Rok 2014 jest dla leśników szczególny. Obchodzimy jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych. Warto w tym roku podkreślić znaczenie lasów dla rozwoju regionu – powiedział Tomasz Sot, dyrektor RDLP w Radomiu.

W programie przewidziano atrakcje w plenerze: warsztaty i konkursy edukacyjne, prezentację Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka" (Nadleśnictwo Kozienice, Radom i Zwoleń), Nadleśnictw Marcule i Dobieszyn, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Profesora Ryszarda Zaręby, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, mobilnej wystawy edukacyjnej „Las w szkatułce" Nadleśnictwa Olsztynek, szkół leśnych i artystycznych, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Aktywności Lokalnej, Muzeum Wsi Radomskiej, SANEPIDU (w związku z profilaktyką zapobiegania chorobom związanymi z przebywaniem na terenach leśnych) oraz twórczości artystów.

Święto zakończyło się koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych z Tucholi.