Lista aktualności Lista aktualności

Sport w lasach już odmrożony!

Przywykliśmy, że każdego roku na terenach leśnych naszej dyrekcji odbywa się blisko sto różnych imprez sportowych – od amatorskich i lokalnych biegów po imprezy rangi mistrzowskiej – jak choćby mistrzostwa kraju w kolarstwie górskim.

Najwięcej, co zrozumiałe ze względu na masowość dyscypliny, jest imprez biegowych i rowerowych. W zasadzie nie ma nadleśnictwa, które samo nie organizowałoby imprezy sportowej lub nie było partnerem czy współorganizatorem jakiegoś wydarzenia.

I również ten rok miał obfitować w tego typu imprezy. Zaczęło się tradycyjnie od dużych imprez biegowych, które przyciągają do naszych lasów miłośników aktywności fizycznej z całego kraju – Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego oraz współorganizowanego przez Nadleśnictwo Łagów biegu górskiego w Paśmie Jeleniowskim – Klątwy Szczytniaka. Jednak już na początku marca pandemia koronawirusa storpedowała nie tylko sportowe plany organizatorów, ale i całe życie społeczne. Kolejne zapowiedziane imprezy były odwoływane lub przesuwane na późniejsze miesiące.

Szczęśliwie powoli wszystko wraca do względnej normalności, kolejne obszary naszego życia staramy się przywracać do porządku, do którego przywykliśmy. Również w sferze społecznych potrzeb, a do takich należy bezwzględnie masowy i zorganizowany sport i rekreacja, udaje się powoli „odmrażać” polskie lasy.

Bardzo nas cieszy, że w lasach po kilku miesiącach przerwy odbywają się pierwsze imprezy sportowe. Trudno zresztą wyobrazić sobie dogodniejsze niż leśne warunki do rozgrywania zawodów sportowych, z zachowaniem zasad społecznego dystansu. Stąd, przy braku imprez w przestrzeni miejskiej, ogromną popularnością cieszą się imprezy leśne. Organizatorzy zaś, przy wsparciu leśników, zapewniają możliwie bezpieczną rywalizację.

Tylko w ostatnich dniach na terenie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych rozegrano:

  • Letnią edycję rowerowego rajdu na orientację – Bike Orient na „Piekielnym Szlaku”. Zawodnicy mieli okazję rywalizować na terenie tras w lasach nadleśnictw Barycz i Stąporków na dystansie 30, 60 i 90 km!
  • MTB Cross Marathon edycja Daleszyce – dwudniowe ściganie zawodników na kultowych już trasach wyznaczonych w Paśmie Cisowskim Nadleśnictwa Daleszyce. W imprezie, podobnie jak co roku wzięło udział kilkuset zawodników w różnym wieku;
  • Pierwszą odsłonę imprezy Gutwin Run, biegową imprezę wokół zbiornika Gutwin i otaczających go lasach Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Ale na tym nie koniec, w najbliższy weekend również do Nadleśnictwa Daleszyce zjadą biegacze górscy, by rywalizować na trasach biegowych po Paśmie Cisowskim w ramach Cross Run Ultra Cztery Pory Roku, na dystansie 15 km dla początkujących i 57 km dla doświadczonych biegaczy!

Również w kolejnych tygodniach i miesiącach imprez sportowych nie zabraknie, a leśnicy obiecują, że będą wspierać kolejne imprezy, zgodnie z hasłem kampanii promocyjnej Lasów Państwowych – Dla Lasu, dla ludzi!