Lista aktualności Lista aktualności

Studenci posadzili las

6 kwietnia członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów posadzili drzewa w Radomiu oraz na terenie Nadleśnictwa Radom. Założeniem akcji „Studenci sadzą las” jest wspólne z leśnikami sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej oraz w lesie. Inicjatywa wpisała się w projekt „1000 drzew na minutę".

Studenci rozpoczęli dzień od wspólnego z leśnikami z RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Radom sadzenia dębu przy siedzibie radomskiej dyrekcji, która stanowi istotny element architektoniczno-przestrzenny w ukształtowanej historycznie zabudowie ulicy 25 Czerwca. O znaczeniu siedziby leśników dla historii regionu opowiedział Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju RDLP w Radomiu. Nie zabrakło również wizyty w sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, która mieści się w budynku dyrekcji. Przewodnikiem po sali był Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej.

Kolejnym działaniem było wspólne z leśnikami sadzenie lasu na terenie Nadleśnictwa Radom, w leśnictwie Jedlnia. Wraz ze studentami las sadził wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Przy fachowym wsparciu leśników z Nadleśnictwa Radom, w tym nadleśniczego Jacka Karaśkiewicza, zastępcy nadleśniczego Adama Sosnowskiego, oraz Zdzisława Żaczka, miejscowego leśniczego studenci posadzili blisko 1 tys. trzyletnich sadzonek dębu szypułkowego.

W drugiej części dnia studenci mieli okazję poznać historię Puszczy Kozienickiej związaną z okresem II wojny światowej  i powojennym. Odwiedzili Przystanek Historia Centrum Edukacji IPN - ZHR w Puszczy Kozienickiej – miejsce edukacyjno-historyczne na terenie Nadleśnictwa Kozienice. O historii i obiekcie opowiadali hm. Lidia Wierzbicka oraz Bogusław Bek z Delegatury w Radomiu Instytutu Pamięci Narodowej.

Ścieżka „Królewskie Źródła” stanowiła ostatni element programu studentów podczas wizyty na terenie RDLP w Radomiu. Przewodnikiem była tu Lidia Zaczyńska, edukator w Nadleśnictwie Kozienice. Wizyta na ścieżce pozwoliła uczestnikom poznać wyjątkowo piękne zakątki przyrody, ślady bytowania zwierząt oraz większość zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą nadleśnictwa.

Wizyta u radomskich leśników dostarczyła studentom wielu wrażeń, zarówno tych związanych z uczestnictwem w akcji „1000 drzew na minutę", jaki i z możliwością dyskusji nad aktualnymi problemami i wyzwaniami dotyczącymi leśnictwa. Była to też okazja do integracji środowiska oraz do poznania pracy leśników.

Sadzenie drzew na terenie RDLP w Radomiu było I etapem akcji, która będzie miała również miejsce na terenie RDLP w Krośnie oraz RDLP w Toruniu, na powierzchni poklęskowej po huraganie i nawałnicy, która 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Rytel powaliła 2 mln m3 drzew.