Lista aktualności Lista aktualności

Św. Tekla wraca do Puszczy

Nadleśnictwo Kozienice i parafia św. Mikołaja z Jedlni serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu dotyczącym odtworzenia kapliczki św. Tekli przy Królewskim Gościńcu.

Kapliczka św. Tekli została odtworzona zgodnie z planem zagospodarowania turystycznego na 2018 rok.  Zostanie ustawiona w najbliższych dniach przy Królewskim Gościńcu, w pobliżu miejscowości Stoki.

Kult św. Tekli, która niegdyś należała do grona najpopularniejszych świętych czczonych w Polsce w tym rejonie związany jest z tragicznymi wydarzeniami z przed ponad dwustu lat, do których doszło w miejscu ustawienia kapliczki. O historii uroczyska będzie można się dowiedzieć z zamontowanej w pobliżu kapliczki tablicy informacyjnej. Będzie ona stanowić ciekawostkę turystyczną i uatrakcyjni szlak turystyczny. Wizerunek św. Tekli umieszczony w kapliczce został ufundowany przez parafię św. Mikołaja.

Uroczyste poświęcenie odtworzonej kapliczki, uświetnione prelekcją Marcina Stańczuka z Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się 5 sierpnia, podczas Pierwszego Pionkowskiego Dnia Pszczoły w "Bartnym Kącie". W dalszej części wydarzenia przewidziana jest doroczna msza święta celebrowana przy kaplicy św. Franciszka, usytuowanej również przy Gościńcu Królewskim. Po mszy św., dla upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Polski zostanie posadzony Dąb „Józef” (sadzonka wyhodowana ze szczepu słynnego dębu Bartka).