Lista aktualności Lista aktualności

Święto życzliwości – Święto Polskiej Niezapominajki!

Słoneczna niedziela tłumnie zgromadziła uczestników Święta Polskiej Niezapominajki, a Jedlnia-Letnisko po raz 16. stała się stolicą obchodów tego święta. W pikniku zorganizowanym przez Lasy Państwowe wzięło udział kilka tysięcy osób.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest już po raz 16., a zapoczątkował je w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i polską przyrodę, a główny jej cel to promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Pamiętajmy – aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać – trzeba poznać.  Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje, a jej przekaz przeplata się w strofach poezji, kartkach pocztowych, czy nazwach ulic.

A jak zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki? Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w którą realizację włączyli się leśnicy. 

Redaktor na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki tak powiedział o tym święcie:

Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, do kraju, do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka (…) Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków.

Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu.  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w liście przesłanym na tę okazję napisał: Cieszę się, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu od lat z wielkim zaangażowaniem kontynuują to święto wszystkich miłośników ojczystej przyrody, i że rozpoczynają je od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą śp. Andrzejowi Zalewskiemu, patronowi tutejszego ośrodka. Podczas składania kwiatów dla uczczenia pamięci zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Dalsze uroczystości miały miejsce na scenie. Po sygnale myśliwskim w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu gości powitał Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki finansowej oraz gospodarowania zasobami majątkowymi odczytał list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów (…) Święto Polskiej Niezapominajki to wspaniała okazja, by to sobie na powrót uświadomić, by w radosny sposób celebrować tętniącą wiosennym życiem ojczystą przyrodę, ale także dowiedzieć się o niej więcej, nauczyć lepiej o nią dbać napisał dyrektor. Życzył uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi pod znakiem Polskiej Niezapominajki.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Uczestnicy pikniku wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a następnie obejrzeli występy dzieci z przedszkoli i szkół, w tym: Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu, Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Jana Brzechwy w Słupicy, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Myśliszewicach, Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących  w Jedlni – Letnisku, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu, Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. Kolejną atrakcją był pokaz ćwiczeń ruchowych Tai Chi w wykonaniu Stowarzyszenia Taoistycznego TAI CHI z Radomia. Święto Polskiej Niezapominajki na scenie zakończył koncert zespołu Oddział Zamknięty.

Jak co roku atrakcją były stoiska leśników i zaprzyjaźnionych instytucji, a na nich warsztaty, gry i konkursy przygotowane przez nadleśnictwa z LKP Puszcza Kozienicka, Puszcza Świętokrzyska, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Letnisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Duże zainteresowanie wzbudziła zagroda edukacyjna „Nasza Zwierzęta" z osłem domowym o imieniu Maniek, kucykiem – Rudą, miniaturkami owiec i kóz, a także kurami ozdobnymi, które przyjechały z Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. Jana Chrapka i Arboretum Nadleśnictwa Marcule. Powodzeniem cieszyło się stoisko Technikum Leśnego w Zagnańsku, które nie tylko promowało szkołę, ale także prezentowało ptaki drapieżne z koła sokolniczego.  Popularne była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych-pszczoły. Można było degustować miód, a także przyglądać się ich pracy w ulach wykonanych z przeszklonych ścian. Na pikniku można było również podziwiać wytwarzane rękodzieła w tym hafty, koronki i biżuterię, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego, a także posilić się tradycyjnym jadłem.

Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking, przejazd rowerowy w ramach akcji „Jazda z miasta". Leśny Ośrodek w Jedli-Letnisku w tym dniu stał miejscem finału rajdu pieszego „Niezapominajki" zorganizowanego przez PTTK.

Wszystkiemu towarzyszyła słoneczna pogoda i miła atmosfera, a relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać na żywo w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia.

Uczestnicy Niezapominajki na długo zapamiętają majówkę z leśnikami.