Lista aktualności Lista aktualności

Świętokrzyscy leśnicy na Dniu Ziemi

Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" wraz z LKP Lasy Warszawskie i Puszcze Szczecińskie, a także CKPŚ prezentowali Lasy Państwowe na tegorocznym Dniu Ziemi w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Wystawa została zlokalizowana w strefie ekspozycji bioróżnorodności. Na stoiskach leśników można było dostać drzewko od leśników oraz przekonać się jak wiele korzyści mamy z sąsiedztwa lasu, skąd się bierze drewno i jak w prosty sposób korzystając z naturalnych materiałów zapewnić dzieciom zabawę. Leśnicy pokazali też inne dary lasu, a wśród nich owoce leśne i zioła. Wielkim powodzeniem cieszyła się degustacja leśnych przysmaków, a największe emocje budziły drewniane rower i motocykl oraz rzeźby. Leśnicy prezentowali też ofertę rekreacji i wypoczynku oraz możliwości skorzystania z obiektów edukacji leśnej na terenach Lasów Państwowych.

Ekspozycja LKP Puszcza Świętokrzyska składała się z trzech części. W pierwszej nazwanej Drzwi do lasu leśnicy pokazali jak rośnie las i jak jest odnawiany oraz skąd bierze się drewno – od nasion po sadzonki przez drzewka, aż do drewna. Każdy mógł przez chwilę poczuć się leśniczym i osobiście przybić okolicznościową płytkę do numerowania drewna, a także obejrzeć drewniane przekroje i porozmawiać z leśnikami o właściwościach drewna poszczególnych gatunków. Mieszkańcy Warszawy mogli dowiedzieć się, które drewno jest odpowiednie na podłogę, a które nadaje się do palenia w kominku, czy do produkcji papieru. Na ogromnym przekroju jodły można było nauczyć się odczytywać wiek drzewa, oraz zobaczyć co wydarzyło się w poszczególnych latach jego wzrostu.

Wspólnym elementem łączącym stanowiska Lasów Państwowych było drewno – naturalny i ekologiczny oraz inspirujący i przyjazny ludziom surowiec o ponad 30 tysiącach zastosowań.

Zwiedzający mogli się przekonać, że las to miejsce inspiracji dla sztuki, a z drewna można wyczarować wiele przedmiotów, nie tylko użytkowych, ale także wyzwalających twórcze możliwości. Częścią ekspozycji były przedmioty użytkowe wykonane przez uczniów szkoły drzewnej i leśnej w Garbatce-Letnisku. Szczególnie podobał się drewniany rower i motocykl z elementów drewnianych pracowicie odwzorowany przez uczniów szkoły. Emocje wzbudzały także rzeźby pochodzące z dziewięciu edycji Międzynarodowego Pleneru Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko – inicjatywy realizowanej przez szkołę i wspieranej przez leśników z Puszczy Kozienickiej i RDLP w Radomiu.

W części stoiska Dary lasów na łasuchów, a jednocześnie fanów zdrowej żywności czekała degustacja darów lasów. Leśnicy częstowali tym co pochodzi z lasu: miody, zioła, herbaty ziołowe, oskoła – sok brzozowy, soki z kwiatów bzu czarnego, z pokrzywy, mięty. Była też kawa z żołędzi, konfitury i suszone owoce. Dla bardziej wymagających czekała ziołowa apteka. Grzybowym akcentem była możliwość wykonania fotografii z prawdziwkiem.

Dla najmłodszych najważniejsza była strefa dzieci. Można było na niej złożyć życzenia najsłynniejszemu pomnikowi przyrody w Polsce – Dębowi Bartek w formie własnoręcznie pomalowanego liścia z drewna wraz z życzeniami. Dzieci mogły też zrobić swój własny breloczek, pomalować drewniane zwierzęta lub wziąć udział w innych leśnych aktywnościach. Wspólną zabawą rodzinną była gra w której cztery osoby wspólnie kierując sznurkami wyciągały wiadereczko z szyszkami, a za wspólną zabawę mogli zdobyć nagrody. Miały one charakter regionalny, wśród nich były nawet i niewielkie czarownice – symbol regionu świętokrzyskiego. To właśnie one wraz z świętokrzyskimi lasami, gołoborzami i wycinankami tworzą klimat lasów Puszczy Świętokrzyskiej, który jest codziennym miejscem pracy leśników z ze Skarżyska, Suchedniowa, Łagowa, Zagnańska, Kielc i Daleszyc.

Przede wszystkim jednak Dzień Ziemi był okazją do bezpośredniej rozmowy z leśnikami, którzy do Warszawy przyjechali prosto z lasu.