Lista aktualności Lista aktualności

Święty Franciszek – patron leśników i przyrodników

W niedzielę 23 września leśnicy uczcili pamięć św. Franciszka z Asyżu – patrona leśników i przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów k. Bud Augustowskich. Mieściła się tu niegdyś siedziba obecnego Nadleśnictwa Dobieszyn.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy św. przy kapliczce św. Franciszka, którą celebrował Jego Ekscelencja ksiądz biskup Piotr Turzyński.

Kolejnym punktem uroczystości były okolicznościowe przemówienia. Na wstępie głos zabrał Jan Chryzostom Czachowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn oraz inicjator powstania kapliczki św. Franciszka z Asyżu. Głos zabrał także Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP oraz Stanisław Olszewski reprezentujący delegację Związku Piłsudczyków RP Okręg w Kraśniku.

Na uroczystości obecni byli leśnicy na czele z dr. inż. Andrzejem Matysiakiem dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a także parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych, służb mundurowych, uczniowie szkół i lokalna społeczność.

Więcej o historii Nadleśnictwa Dobieszyn przeczytasz tutaj.