Lista aktualności Lista aktualności

Toksyczne odpady usunięte z lasu

Plastikowe beczki ze szkodliwymi substancjami, które na teren leśnictwa Jaśce w Nadleśnictwie Kozienice podrzucił nieznany sprawca, zostały usunięte. Odpady wywiozła i przekazała do utylizacji specjalistyczna firma.

Na 65 plastikowych beczek z nieznaną substancją trafił 13 lutego br. patrol Straży Leśnej. Odpady zostały porzucone na terenie leśnictwa Jaśce w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 737 . Leśnicy poinformowali o zdarzeniu policję. Na miejsce przyjechali policjanci KP Pionki oraz strażacy z jednostki chemicznej z JRG Pionki i PSP Radom, którzy zabezpieczyli teren. O sprawie poinformowana została także Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska.

24 lutego pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ pobrali z beczek próbki do badań. Okazało się, że w beczkach znajduje się m.in. łatwopalny aceton.  

28 marca specjalistyczna firma, na zlecenie Nadleśnictwa Kozienice, usunęła odpady z terenu leśnictwa Jaśce i przekazała je do utylizacji. Operację udało się przeprowadzić bez szkodliwych następstw zarówno dla środowiska leśnego, jak i osób postronnych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu. Aby zapobiec w przyszłości tego typu zdarzeniom, Nadleśnictwo Kozienice zwiększy nadzór nad swoim terenem, wykorzystując m.in. w większym stopniu monitoring wizyjny.

(fot. archiwum Nadleśnictwo Kozienice)