Lista aktualności Lista aktualności

Udana akcja #sadziMY

30 września i 1 października podczas akcji #sadziMY leśnicy z nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekazali społeczeństwu 30 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Podczas trzeciej edycji wspólnej ogólnopolskiej akcji z udziałem Pary Prezydenckiej każdy mógł odebrać drzewko i posadzić w swoim otoczeniu.

Akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi), wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

W regionie radomskim i świętokrzyskim sadzonki leśnicy przekazywali przy siedzibie biura RDLP w Radomiu, przy siedzibach nadleśnictw, ale też na szkółkach leśnych – jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej - Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie (Nadleśnictwo Daleszyce) i Nadleśnictwie Grójec (szkółka w Żabiej Woli). Sadzonki przekazywano także w miastach – w Kozienicach (Nadleśnictwo Kozienice), Białobrzegach (Nadleśnictwo Dobieszyn), Łagowie (Nadleśnictwo Łagów), Stąporkowie (Nadleśnictwo Stąporków). Leśnicy łączyli przekazywanie drzewek z leśną edukacją i informowaniem w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Posadzenie drzewa to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcja #sadziMY jest organizowana po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, lasy to dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.