Lista aktualności Lista aktualności

Uroczyste otwarcie siedziby Nadleśnictwa Dobieszyn

26 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Dobieszyn. W czasie uroczystości wręczono Kordelasy Leśnika Polskiego, posadzono pamiątkowy dąb oraz złożono kwiaty przy miejscach pamięci narodowej w pobliżu siedziby nadleśnictwa.

Uroczystość otwarcia poprzedziła msza święta w kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie w intencji leśników celebrowana przez ks. Grzegorza Biniędę, proboszcza parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie oraz ks. Roberta Kuropieskę, kapelana leśników.

Przed uroczystością jej uczestnicy jako wyraz pamięci o poprzednikach oraz tych, którzy walczyli za niepodległość Ojczyzny złożyli wieńce pod miejscami pamięci przy siedzibie nadleśnictwa – pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ufundowanym przez leśników w 2018 roku oraz przy miejscu pamięci – pomniku upamiętniającym leśników, którzy strzegąc polskich lasów pamiętali o obowiązku obrony wiary i Ojczyzny, na którym widnieją znamienne daty: 1794, 1830, 1863, 1914-1920, 1939-1956.

Podczas uroczystości otwarcia gości powitał Paweł Sułkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn i przedstawił przebieg budowy nowej siedziby nadleśnictwa. – Taka okazja zdarza się średnio raz na 100 lat – zwrócił uwagę na wyjątkowość wydarzenia. Dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie leśnictwa jako jednego z filarów rozwoju terenów niezurbanizowanych oraz przypomniał o działaniach leśników na rzecz przebudowy lasów w kierunku dostosowania do uwarunkowań wynikających ze zmian klimatu. Wraz z posełem na Sejm RP Dariuszem Bąkiem wręczył również Kordelasy Leśnika Polskiego za szczególne zasługi dla leśnictwa i Lasów Państwowych. Najwyższe wyróżnienia w leśnej branży otrzymali Paweł Sułkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn oraz Jan Suma, leśniczy leśnictwa Malkowice w Nadleśnictwie Staszów.

Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP w wystąpieniu podkreślił, że otwarcie nowej siedziby nadleśnictwa to historyczna chwila, przypomniał o dbałości tutejszych leśników o lasy, ale i o miejsca pamięci narodowej, które są świadectwem trudnej historii regionu.

Krzysztof Stykowski, wójt gminy Stromiec wręczył nadleśniczemu pamiątkowy grawerton oraz podkreślił rolę współpracy pomiędzy społecznością lokalną a nadleśnictwem.

Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia w dziejach nadleśnictwa posadzono dąb, wyhodowany z nasion dębów rosnących w Puszczy Stromieckiej. To tu rosną niezwykłe drzewa, wśród nich pomniki przyrody Dąb Kościuszko, Dąb Zaręby, czy dęby w rezerwatach Starodrzew Dobieszyński oraz Dęby Biesiadne im. Mariana Pulkowskiego.

Na uroczystości oprócz leśników obecni byli przedstawiciele miejscowych władz, oraz straży pożarnej i policji, jak również inspektorzy budowy.

Wszyscy mogli zwiedzać nowy budynek, a także obejrzeć wystawę przygotowaną przez pracowników, dokumentującą historię budowy oraz dzieje nadleśnictwa. Inwestycja trwała trzy lata i była sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. Budynek został zaprojektowany tak, by nie emitował dwutlenku węgla do środowiska oraz z największą dbałością o komfort osób w nim pracujących oraz odwiedzających interesantów.

Relacja zdjęciowa z uroczystości otwarcia nowej siedziby Nadleśnictwa Dobieszyn, fot. Alicja Krasa