Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości patriotyczne na polanie Wykus

W minioną sobotę, 18 czerwca, na Wykusie w Nadleśnictwie Suchedniów odbyły się doroczne uroczystości poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt".

Z tej okazji na miejsce wydarzenia przybyli przedstawiciele władz państwowych, władz samorządowych, służb mundurowych, wielu kombatantów z rodzinami, harcerze, a także członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK z całej Polski.

W tym roku w trakcie zjazdu po raz pierwszy odbył się Marszobieg „Wykus ‘43"  zorganizowany ku pamięci poległych żołnierzy.

Obchodom towarzyszyło wiele uroczystości min. odsłonięcie „Ławki Halnego" w Starachowicach, wręczenie Jednostce Strzeleckiej  JS 2104 Skarżysko-Kamienna aktu nadania imienia „Cichociemnych" oraz Msza Polowa w intencji mjr. „Nurta" i Jego Żołnierzy.

Oficjalną część uroczystości zakończył Apel poległych i złożenie kwiatów. W imieniu zebranych leśników honor poległym złożyła delegacja w skład której weszli przedstawiciele DGLP, RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Suchedniów składając wieńce i zapalając znicze.