Lista aktualności Lista aktualności

Utalentowani leśnicy wyróżnieni

Utalentowani leśnicy – Julia Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn i Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom otrzymali wyróżnienia w dziedzinie sztuki za 2019 rok Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta. 22 lipca w Warszawie odebrali je z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Julia Nicer na co dzień jest leśniczym szkółkarzem w Nadleśnictwie Dobieszyn, a Hubert Ogar specjalistą Służby Leśnej w Nadleśnictwie Radom. To ogromny sukces radomskich leśników, którzy znaleźli się wśród ośmiu laureatów XIII edycji Nagrody. Otrzymane wyróżnienia zostały przyznane w dziedzinie sztuki dla Juli Nicer za zdobienie drewna pirografem, nadawania przedmiotom codziennego użytku wyjątkowego charakteru, a dla Huberta Ogara za popularyzację przyrody, jako inspiracji do działań twórczych w dziedzinie drutoplastyki oraz praktycznego wykorzystywania sztuki w edukacji leśnej.

Podwójne wyróżnienia są pierwsze w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. To ogromny sukces naszych leśników, którzy oprócz swoich podstawowych obowiązków w pracy, w wolnym czasie dodatkowo promują Lasy Państwowe za pośrednictwem swoich wyjątkowych i niepowtarzalnych zdolności. Warto, więc przybliżyć sylwetki wyróżnionych leśników, którzy dla większości radomskich leśników są znani.

Julia Nicer – leśniczy szkółkarz w Nadleśnictwie Dobieszyn

Przygoda ze sztuką rozpoczęła się przypadkowo, od wypalenia drobnych elementów drewnianej kapliczki za pomocą zwykłej lutownicy, na prośbę Jana Czachowskiego, emerytowanego już nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn. W ten sposób rozpoczęła się przygoda z wypalaniem na drewnie zwanym pirografią, która trwa do dziś i ciągle się rozwija. Do wypalania potrzebne jest odpowiednio przygotowane drewno, strumień ognia i pomysł. Podejmowane najczęściej tematy wypalanych prac to przede wszystkim krajobrazy, wizerunki od leśnych, łowieckich, religijnych po portrety, szyldy a także medale i przedmioty codziennego użytku jak np. zegary. Jedną z prac w 2019 roku otrzymał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. Wizerunek Św. Franciszka został wręczony w darze od leśników w czasie XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. Wiele prac trafiło także poza granice kraju i w różnych darach dla osób potrzebujących oraz na szczytne cele takie jak „Szlachetna Paczka”.

Hubert Ogar – specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Radom

Od dziecka interesował się otaczającą przyrodą, którą poznawał i zgłębiał. Mając pewne predyspozycje manualne i będąc wrażliwy na piękno przyrody chciał w niepowtarzalnej formie ją przedstawić, wykorzystując miedziane druciki z urządzeń elektronicznych. Metodę nazwał drutoplastyką. W drucików stworzył dużą kolekcję prac ponad sześćdziesięciu gatunków drzew i krzewów. Każda praca przedstawia naturalnej wielości gałązkę, w skład której wchodzą liście, owoce, kwiaty czy nasiona. Prace były prezentowane na wystawach: w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule, Ogrodzie Botanicznym w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym, w Arboretum w Wojsławicach oraz w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prace zostały wyróżnione na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Leśników w 2018 roku. Cześć prac można oglądać na stałej wystawie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.