Lista aktualności Lista aktualności

Wielkopostne Dni Skupienia Leśników

9 kwietnia ponad dwustu leśników z rodzinami oraz zaproszeni goście wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Spotkanie odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wraz z rodzinami. Leśnikom towarzyszyli także Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju oraz poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczyli jej ks. Łukasz Madej oraz duszpasterze leśników: ks. Stanisław Wlazło, ks. Franciszek Berak oraz ks. Jacek Wieczorek. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą poprowadził ks. Łukasz Madej z Centrum Akademickiego Diecezji Radomskiej.

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem Ojca Eugeniusza Augustyna, Opata, Prezesa Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów z Opactwa Cysterskiego w Wąchocku. Następnie po mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Stanisław Grochalak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej.

Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.