Lista aktualności Lista aktualności

Wielkopostne Dni Skupienia Leśników

13 kwietnia ponad dwustu leśników z rodzinami oraz zaproszeni goście wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Spotkanie po raz 20. odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wraz z rodzinami. Leśnikom towarzyszyli także Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, posłowie na Sejm RP prof. dr hab. Jan Szyszko i Dariusz Bąk, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczyli jej ks. dr Daniel Swend oraz duszpasterze leśników: ks. Jacek Wieczorek i ks. Stanisław Wlazło. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą poprowadził ks. dr Daniel Swend z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Myślą przewodnią było ekologiczne orędzie papieża Franciszka na Wielki Post.

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Henryka Tomasika, biskupa radomskiego. Biskup nawiązał do tajemnicy przymierza oraz roli bliskości leśnika w tajemnicy stworzenia. Po mszy św. uczestnicy na czele z ks. biskupem złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Zakończeniem Wielkopostnego Dnia Skupienia było wspólne spotkanie w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium.

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Stanisław Grochalak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.