Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta wiceminister środowiska w radomskich lasach

5 października lasy RDLP w Radomiu odwiedziła wiceminister środowiska Katarzyna Kępka. Zapoznała się z uwarunkowaniami prowadzenia gospodarki leśnej na terenie radomskiej dyrekcji LP.

Minister podczas roboczej wizyty odwiedziła lasy Nadleśnictwa Kozienice. Leśnicy, wśród nich dyrektor RDLP w Radomiu i nadleśniczy Jan Komorowicz zapoznali minister z uwarunkowaniami prowadzenia gospodarki leśnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Panie wizytowały powierzchnie robocze, na których prowadzone były prace przez zakłady usług leśnych, zarówno metodami tradycyjnymi, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn wielooperacyjnych.

W leśnictwie Kociołki minister obejrzała powierzchnię cięć sanitarno-selekcyjnych w gospodarczym drzewostanie nasiennym dębowym, gdzie prace prowadzone były tradycyjnie, a zrywka drewna konno. W leśnictwie Przejazd minister zapoznała się z procesem pozyskania drewna z wykorzystaniem harwestera w warunkach cięć w rębni złożonej w wielogatunkowym drzewostanie. Obejrzała także powierzchnię uprawy dębowej, gdzie wykonany został zabieg hodowlany pielęgnacji.

W programie wizyty znalazła się też szkółka leśna Przejazd, gdzie produkowane są sadzonki na potrzeby odnowień i zalesień. W programie wizyty nie mogło zabraknąć głównej atrakcji turystycznej Puszczy Kozienickiej, jaką jest ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła i wybudowana na niej przez leśników ze środków unijnych infrastruktura turystyczno-edukacyjna.

Na zakończenie minister odwiedziła zmodernizowany Leśny Ośrodek Edukacyjny im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Radom.