Lista aktualności Lista aktualności

Wyniki VIII Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu

278 m3 drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej submisji. Rozstrzygnięcie nastąpiło 25 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa. Drewno pochodziło z 14 nadleśnictw. Oferty złożyło dziesięć podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli, a także beczek oraz gontów (modrzew).

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także Włoch. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Staszów, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 8 621 zł. Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły (Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Kozienice, Marcule, Pińczów, Przysucha, Radoszyce, Staszów, Suchedniów, Włoszczowa). Łącznie sprzedano 166 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 5 024 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 65 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które było pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za los z Nadleśnictwa Włoszczowa, wyniosła ona 1 776 zł za m3. Za surowiec olchowy, który pochodził z nadleśnictw Radoszyce i Włoszczowa uzyskano średnią cenę 1 391 zł/m³.

Modrzew wystawiły nadleśnictwa Suchedniów i Jędrzejów. Sprzedano 46 m3, uzyskując średnią cenę 1 329 zł/m3, a za najdroższe losy zapłacono 2 427 zł/m3. Jedyny wystawiony los jesionu sprzedano w cenie 526 zł/m3.

Po raz kolejny doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, w tym ochronne i społeczne potrafią wyselekcjonować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty zrównoważonej gospodarki leśnej.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym wydarzenie, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że szczególnie poszukiwany przez nabywców jest wyselekcjonowany dąb. Nadal swoich nabywców znajdują olcha, od której tradycja regionalnej submisji się zaczęła, oraz modrzew. Wynik submisji jest efektem wspólnych wysiłków wszystkich zaangażowanych w nią pracowników, przy koordynacji i ukierunkowanych wskazaniach brakarza regionalnego.