Lista aktualności Lista aktualności

XIV Święto Polskiej Niezapominajki

Za nami XIV Święto Polskiej Niezapominajki. 24 maja do Jedlni-Letnisko przybyli miłośnicy lasów i aktywnego wypoczynku. Nie zabrakło leśnych atrakcji i wielkich muzycznych przebojów.

Święto Polskiej Niezapominajki już po raz XIV odbyło się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Leśnicy z Nadleśnictwa Radom, przy współpracy pozostałych nadleśnictw wchodzących w skład LKP „Puszcza Kozienicka" (Kozienice i Zwoleń) oraz RDLP w Radomiu, przygotowali dla swoich gości leśne atrakcje. Wiele z nich łączyło się ze świętowanym w tym roku jubileuszem 135-lecia radomskiej dyrekcji LP oraz realizowaną przez LP kampanią „Lasy Państwowe. Zapraszamy", promującą m.in. korzyści płynące z rekreacji na terenach leśnych.

Tuż przed godziną 11.00 pod tablicą upamiętniającą pomysłodawcę Święta Polskiej Niezapominajki, a od 2012 roku patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku – redaktora Andrzeja Zalewskiego, odbyło się otwarcie uroczystości i złożenie kwiatów. Obchody otworzyli dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz. Od samego początku w uroczystościach uczestniczyła Bożena Zalewska – żona redaktora Eko Radia, gość specjalny radomskich leśników.

„Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków" – mawiał red. Andrzej Zalewski.

 

Po chwili leśnicy i ich goście przenieśli się pod scenę, gdzie Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom przywitał i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w bogatym programie majówki. Następnie, dowodzenie na scenie przejęły harcerki z radomskiego szczepu im. Orląt Lwowskich. Jako pierwszy, na niezapominajkowej scenie zagościł Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, świętujący uczestnictwo w zakończonym dzień wcześniej Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Sygnaliści przywieźli z niego dyplom zaświadczający o wpisaniu zespołu na listę członków grupowych Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego, który – korzystając z bytności na scenie – przekazali Dyrektorowi RDLP w Radomiu. Dyrektor Tomasz Sot podkreślił różnorodność pasji, które towarzyszą pracy leśników z terenu RDLP w Radomiu i pogratulował sygnalistom. Pasjonaci muzyki myśliwskiej zaprezentowali zebranym konkursowy zestaw sygnałów myśliwskich i wprowadzili publiczność w atmosferę łowów.

Scena pełna atrakcji

Gdy przycichł dźwięk rogów myśliwskich, na scenę wkroczył Bajarz z Leśnej Polany – Szymon Wojsztyn, który zajął publiczność swoimi leśnymi opowieściami. Później scenę opanowały dzieci! Po raz jedenasty na scenie LOE w Jedlni-Letnisku wystąpiły przedszkolaki z przedszkola „Niezapominajka" w Radomiu. Po nich swoje umiejętności sceniczne zaprezentowały zespoły z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu, przedszkolaki z Myśliszewic i Jedlni-Letnisko, PSP im. Stefana Żeromskiego w Janowie, PSP im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu oraz ZSO im. Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku. Oprócz grup szkolnych, swój czas na scenie mieli wokaliści ze Studia piosenki „FERMATA" z Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Po występach dzieci i młodzieży, na scenie zagościła gwiazda – zespół Varius Manx! Koncert przyciągnął tłumy.

 

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie

W czasie występów artystycznych, na placu okalającym scenę było równie ciekawie. Na piknik edukacyjny przybyli i wystawili swoje stoiska m.in.: leśnicy, przyrodnicy, twórcy ludowi, organizacje i instytucje współpracujące z LP. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy sokolnictwa podziwiali ptaki drapieżne i rozmawiali z ich opiekunami. Na młodych przyrodników czekał mobilny punkt edukacyjny Nadleśnictwa Olsztynek, na którym zgłębiali tajniki krążenia wody w przyrodzie. Smakosze degustowali dary lasu, m.in. miód i naturalne wyroby. Entuzjaści zdrowego stylu życia mogli uzyskać porady dietetyczne. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu korzystali ze ścianki wspinaczkowej i pompowanych zjeżdżalni. W trakcie pikniku do LOE w Jedlni-Letnisku przybyli uczestnicy rajdu rowerowego „Jazda z miasta", na chętnych czekała również wyprawa nordic walking po Puszczy Kozienickiej. Ciekawostką były pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, prezentującej broń używaną w szermierce, walkę floretem i szablą oraz szermierkę na bagnety.

Aby przypomnieć o przypadającym w tym roku jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, w budynku Leśnego Ośrodka Edukacyjnego, leśnicy udostępnili wystawę historyczną, przedstawiającą losy leśnictwa radomsko-kieleckiego. Można ją było oglądać przez cały czas trwania pikniku.

Święto Polskiej Niezapominajki po raz kolejny zgromadziło leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Idea zapoczątkowana w 2002 roku przez redaktora radiowej Jedynki – Andrzeja Zalewskiego przetrwała. Niezapominajka stała się symbolem promującym walory przyrodnicze, ochronę środowiska i różnorodności biologicznej Polski. Co roku gromadzi i jednoczy miłośników lasu na wspólnym świętowaniu.