Lista aktualności Lista aktualności

Z wizytą u poznańskich leśników

Nowe zarządzenie o szacunkach brakarskich, trwające prace nad planem pozyskania drewna i ofertą sprzedaży na rok 2015 były pretekstem do zorganizowania terenowej narady wyjazdowej. Ponad trzydziestoosobowa grupa leśników z naszej dyrekcji 11 i 12 czerwca gościła na terenie RDLP w Poznaniu. Swoje problemy, osiągnięcia i doświadczeniami przedstawiły Nadleśnictwa Oborniki i Łopuchówko.

W Nadleśnictwie Oborniki szczególne zainteresowanie wzbudził wykład dr Józefa Grodeckiego, emerytowanego pracownika naukowego Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, obecnie przedsiębiorcy leśnego – od lat specjalizującego się w użytkowaniu lasu przy użyciu maszyn wysokowydajnych. Podczas objazdu terenowego uczestnicy narady zostali zapoznani m.in. z praktycznymi aspektami udostępniania lasu szlakami operacyjnymi, pozyskiwania drewna kłodowanego jak również biomasy na cele energetyczne. Szlak wizyty wyznaczała zmodernizowana, blisko trzydziestokilometrowa droga leśna, wiodąca przez puszczę notecką.


Drewno kłodowane (fot. Czesław Korycki)

W Nadleśnictwie Łopuchówko gospodarz spotkania, zastępca nadleśniczego Tomasz Sobolak, przedstawił m.in. osiągnięcia swojej jednostki w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych oraz problematykę gospodarowania w warunkach bezpośredniego sąsiedztwa poznańskiej aglomeracji. Wizyta w Ośrodku Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" w Biedrusku będącym jednocześnie Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej była jedną z ciekawszych atrakcji. Warto zaznaczyć, że ten obiekt Nadleśnictwa Łopuchówko został zwycięzcą prestiżowego konkursu „Modernizacja roku" (XVI edycji – 2011 r.) w kategorii "Obiekty edukacyjne".

Dzięki gościnności i profesjonalizmowi poznańskich leśników (reprezentujących biuro RDLP w Poznaniu oraz odwiedzane jednostki) wizyta ta pozostanie na długo w pamięci uczestników, a niektóre z przedstawionych rozwiązań być może znajdą zastosowanie również w naszych lasach.