Lista aktualności Lista aktualności

Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym

W związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowionym 1 marca dla upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 leśnicy wzięli udział w oficjalnych uroczystościach, ale też włączyli się w organizację wydarzeń plenerowych i sportowych.

Leśnicy z RDLP w Radomiu, nadleśnictw: Kozienice, Marcule, Przysucha, Radom, Skarżysko i Zwoleń wraz z zastępcą dyrektora Markiem Szarym uczestniczyli w obchodach w Radomiu, organizowanych przez Urząd Miejski, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym w Radomiu. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych celebrował ks. prał. Edward Poniewierski. Obchody zwieńczyło złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych WiN przy ul. Beliny Prażmowskiego w Radomiu. Odegrano również hymn państwowy, miał miejsce apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobieszyn na czele z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem byli też obecni na obchodach w Białobrzegach. Także w innych miejscach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Kwiaty złożono również przy miejscu pamięci znajdującym się obok siedziby radomskich leśników – wśród tych, których pamięć uczczono pamiątkowym kamieniem i krzyżem, znaleźli się także Polacy walczący z komunizmem o godność narodu i niepodległość Polski.

Po raz kolejny leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice włączyli się w organizację Nocy Wyklętych na terenie Przystanku Historia IPN w Puszczy Kozienickiej. Dawna gajówka k. Augustowa znów ożyła dzięki harcerzom, w programie było: zwiedzanie Partyzanckiej Izby Historycznej z prof. Markiem Wierzbickim z IPN, premierowy pokaz filmu Przemysława Bednarczyka pt. „Radomianie dla Niepodległej”, rekonstrukcja historyczna „Dzień w oddziale leśnym por. Franciszka Jaskulskiego ps. "Zagończyk", a także konkurs historyczny o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie zakończyło się patriotycznymi śpiewankami przy ognisku.

3 marca Nadleśnictwo Radom wsparło organizację biegu „Tropem Wilczym”, który odbył się na terenie Puszczy Kozienickiej w Jedlni-Letnisku. Trasa wyznaczona została w lesie, wokół zalewu w Siczkach oraz przy Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku. Bieg zorganizowany został przez Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni" (ZHR) i odbył się po raz czwarty. Każdy z uczestników biegł w koszulce z wizerunkiem wybranego Bohatera. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

W organizację biegu „Tropem Wilczym” włączyło się też Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Patronem pierwszej – ostrowieckiej edycji został generał Antoni Heda „Szary”, honorowy obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczestnicy przebiegli dwie trasy – honorową o długości 1963 metrów i zwykłą, mierzącą 10 kilometrów. Została ona wyznaczona terenie leśnictwa Zwierzyniec, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin.

Bieg Tropem Wilczym w regionie odbył się także w innych miejscach, wzięli w nim udział także leśnicy z nadleśnictw Daleszyce i Kielce: Paweł Kosin i Michał Zdzymira.

***

Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski. Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Skąd nazwa Biegu „Tropem Wilczym”? – od wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta dedykowanego Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym, walczącym o wolną Polskę… silnym, niezależnym, wolnym i żyjącym w lasach jak wilki.