Asset Publisher Asset Publisher

„Bartuś” posadzony nad zalewem w Radoszycach

Przy zalewie w gminie Radoszyce odbyło się uroczyste zasadzenie potomka legendarnego dębu Bartek. Sadzonka została wyhodowana w Arboretum Leśnym im. Prof. Stefana Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców w ramach projektu ochrony, zachowania i promocji pomnika przyrody dębu Bartek realizowanego przez Lasy Państwowe ze środków Funduszu Leśnego.

Wokół zbiornika zasadzono już ponad 9 tysięcy drzew – dokładnie tyle, ilu mieszkańców liczy sobie gmina. Nadleśnictwo Ruda Maleniecka wspólnie z Miastem i Gminą Radoszyce oraz zakładami usług leśnych uczcili w ten sposób Międzynarodowy Dzień Lasów i Światowy Dzień Środowiska. Zadbali o zwiększanie bioróżnorodności na terenie gminy.

Niebawem nad zalewem pojawią się następne drzewka – każde sadzone z okazji narodzin kolejnych mieszkańców gminy. Nadleśnictwo zapewni sadzonki na ten cel włączając się w akcję „Jedno dziecko – jedno drzewo”. Zasadzone drzewa bardzo dobrze wpłyną nie tylko na krajobraz miejsca, ale również zadbają o lepszy obieg wody oraz będą produkować tlen.