Asset Publisher Asset Publisher

"Zagraj w Szachy odbierz sadzonkę" Leśny Turniej Szachowy o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków

17. czerwca sala edukacyjna przy Nadleśnictwie Stąporków zamieniła się  w arenę szachowych zmagań dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego.

W II Turnieju Szachowym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków pn. „Zagraj w szachy, odbierz sadzonkę wzięło udział 40 zawodników m.in. z  Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Końskich, Miedzianej Góry i Starachowic.
Wydarzenie nawiązuje do kampanii „Drewno jest z lasu”, w ramach której młodzież może dowiedzieć się o znaczeniu gospodarki leśnej, a także poznać tajniki drewna jako ekologicznego i odnawialnego surowca, który jest przyjazny środowisku
Celem turnieju było:

- promocja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży.
- budowanie pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych
- promocja Nadleśnictwa Stąporków
- popularyzacja gry w szachy w województwie świętokrzyskim
–umożliwienie zdobycia normy na IV i V kategorię szachową.
- kształtowanie umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej u dzieci i młodzieży
- promocja działalności Lasów Państwowych w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Dla Lasu. Dla Ludzi”
- w ramach kampanii „Drewno jest z lasu” zapoznanie z produkcyjną funkcją  lasu
- promocja królewskiej gry na terenach Miasta i Gminy Stąporków;

O godzinie 9:30 miało miejsce uroczyste otwarcie turnieju przez Inżyniera Nadzoru Nadleśnictwa Stąporków – Tomasza Kuszewskiego, przemowy gości: sekretarza Gminy Stąporków Łukasza Kłys, Vice Prezesa Świętokrzyskiego Związku Szachowego Jarosława Choina,  przemowa edukacyjna pracownika Nadleśnictwa na temat trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, nawiązanie do kampanii „Drewno jest z lasu”,- drewno jako surowiec doskonały, naturalny, całkowicie odnawialny, który od niepamiętnych czasów spełnia ogromna rolę w życiu człowieka. Gra w szachy gwarantuje bezpośredni kontakt z drewnem, do produkcji figur szachowych najbardziej odpowiednie jest drewno klonu, lipy, buka i brzozy.

Równorzędnie na placu przed salą edukacyjną zorganizowane zostało stoisko promocyjno-edukacyjne, gdzie uczestnicy w przerwach między pojedynkami mogli porozmawiać z leśnikami, wziąć udział w licznych konkursach wiedzy o lesie, skosztować miodu z terenów leśnych, posłuchać odgłosu lasu oraz otrzymać sadzonkę drzew leśnych. Ze stoiska promocyjno-edukacyjnego chętnie korzystali również dorośli oraz osoby towarzyszące zawodników. Dla najmłodszych zostały przygotowane warsztaty plastyczne, z których dzieci chętnie skorzystały oraz przeprowadzona została gra plenerowa pt. „Wszędobyl. Bezpieczny Las.”

W trakcie trwania zawodów dla zawodników oraz ich opiekunów przygotowany został poczęstunek. Łącznie w wydarzenie wzięło udział ponad 80 osób.

Po zaciętej rywalizacji wyniki w poszczególnych grupach przedstawiały się następująco:

GRUPA A ranking PZSzach od 1400
I miejsce Antoni Gołąb
II miejsce Maja Jedlikowska
III miejsce Maciej Kateusz
IV miejsce Jakub Karyś
V miejsce Jan Jedlikowski
VI miejsce Krzysztof Paluch (Nadleśnictwo Stąporków)

GRUPA B ranking PZSzach do 1399
I miejsce Karol Janda
II miejsce Antoni Bogacki (Nadleśnictwo Stąporków)
III miejsce Lena Małyszko
IV miejsce Alicja Piskorowska
V miejsce Jakub Paluch (Nadleśnictwo Stąporków)
VI miejsce Krzysztof Kaleta

Połączenie kampanii „Drewno jest z lasu” z propagowaniem dyscypliny sportu jaką jest gra w szachy. Szachy okazja do rozruszania mózgu, ponieważ  kształtują one umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływają na rozwój intelektu, zwiększają aktywność umysłową, rozbudzają zdolności twórcze, mają walory terapeutyczne.

Zapoznanie dzieci i młodzież z produkcyjną funkcją lasu jaką jest m.in. pozyskanie drewna oraz uświadomienie im, że drewno jest surowcem ekologicznym, całkowicie odnawialnym, przyjaznym środowisku, który od niepamiętnych czasów odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka.

Dla wszystkich uczestników turnieju przygotowano upominki, a dla zwycięzców atrakcyjne nagrody rzeczowe, puchary i medale.

II  Turniej Szachowy o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków cieszył się dużym zainteresowaniem o czym, świadczy liczny udział zawodników w rozgrywkach szachowych.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, zawodnikom, rodzicom oraz opiekunom.
Zapraszamy na kolejną edycję turnieju już w przyszłym roku!!!