Asset Publisher Asset Publisher

157. rocznica bitwy pod Jeziórkiem i Borią

W maju minęło 157 lat od zwycięskiej bitwy powstania styczniowego pod Jeziórkiem i Borią na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. W tym roku ze względu na pandemię jedynie symbolicznie upamiętniono to wydarzenie.

Na Polanie im Dionizego Czachowskiego znajduje się tu obelisk przypominający o bitwie, która miała miejsce 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych.

Z uwagi na pandemię w tym roku nie było możliwe uczczenie tej rocznicy tak jak w latach poprzednich. Symbolicznie w upamiętnieniu – mszy św. i złożeniu kwiatów wzięli udział Jan Chryzostom Czachowski, potomek bohatera powstania styczniowego, Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i Dobieszyn. Obecny był także senator RP Jarosław Rusiecki, Małgorzata Sobieraj, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego i sekretarz Gminy Bodzechów oraz duszpasterz leśników ks. Dariusz Kowalski.

Leśnicy polecają Polanę im. Dionizego Czachowskiego na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię „Dionizy”.