Asset Publisher Asset Publisher

70. rocznica wyzwolenia Radomia

16 stycznia przedstawiciele służb mundurowych, w tym leśnicy z RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Kozienice, wraz z reprezentantami władz samorządowych oraz organizacji społecznych uczcili pamięć historycznych wydarzeń. Siedemdziesiąt lat temu Radom został wyzwolony spod niemieckiej okupacji.

Z początkiem roku 1945 do Radomia dotarł front wschodni. W nocy z 15 na 16 stycznia po krwawych i niezwykle ciężkich walkach miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną.
W starciach poległo ok. 200 żołnierzy radzieckich oraz bliżej nieznana liczba okupantów niemieckich. Po tych wydarzeniach miasto zaczęło się odbudowywać, nadrabiając straty w ludności i dorobku materialnym.
 
Obchody rocznicy wyzwolenia Radomia odbyły się w dwóch istotnych historycznie miejscach. Poczty sztandarowe, warta honorowa i uczestnicy uroczystości zebrali się przed Kościołem Garnizonowym, przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po przywitaniu delegacji miała miejsce wspólna modlitwa, którą poprowadził ksiądz Kościoła Rzymskokatolickiego. Po złożeniu kwiatów i oddaniu honoru poległym, poczty sztandarowe i oficjalne delegacje udały się na Cmentarz Prawosławny mieszczący się przy ul. Warszawskiej w Radomiu. Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy radzieckich odbyła się druga część uroczystości. Modlitwę poprowadził gospodarz miejsca – proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. św. Mikołaja. W tym miejscu również oddano honor poległym – złożono kwiaty i znicze, zapewniając o niegasnącej pamięci.