Asset Publisher Asset Publisher

Akcja #sadziMY w regionie

26 kwietnia leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY las z prezydentem RP. Zarówno leśnicy, jak i Ci, którzy otrzymali drzewko mogli się przekonać, ile radości daje własnoręczne posadzenie drzewa. W tym samym dniu na powierzchni po huraganie 100-lecia w Nadleśnictwie Rytel drzewa sadził prezydent RP wraz z małżonką.

Ponad 5 300 drzewek rozdali leśnicy w 23 nadleśnictwach świętokrzyskich i na Mazowszu. Najwięcej sadzonek – łącznie po ok. 500 odebrali mieszkańcy dużych miast: Radomia, Kielc, a także Skarżyska. Po 300 sadzonek otrzymali mieszkańcy od nadleśnictw Kozienice, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Staszów i Zwoleń. Pozostałe nadleśnictwa również rozdały po kilkaset-kilkadziesiąt sadzonek.

Leśnicy rozdawali gatunki iglaste: świerk, modrzew i oczywiście świętokrzyską specjalność – jodłę. Nie brakowało też gatunków liściastych, wśród nich długowiecznych dębów. Wśród rozdawanych gatunków były też klon jawor, buk, wiąz, brzoza i olsza. Wiele nadleśnictw rozdawało drzewka i krzewy miododajne, pożyteczne dla zwierząt i innych organizmów takie jak lipa, jarząb, śliwa ałycza, a nawet róża i kalina koralowa.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa i spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem. W wielu nadleśnictwach – tak jak w Skarżysku już przed godziną 9 po sadzonki ustawiały się kolejki osób chętnych do odebrania drzewka. Już w pierwszych godzinach udało się rozdysponować większość sadzonek. Wśród osób obdarowanych drzewkami, oprócz osób indywidualnych i całych rodzin były również instytucje, takie jak szkoły, straż pożarna, ośrodki zdrowia, warsztaty terapii zajęciowej, policja czy wojsko.

Wspólna akcja zbliżyła do siebie leśników i mieszkańców okolic nadleśnictw. Teraz każdy może u siebie posadzić swoje drzewko prosto z lasu, a potem obserwować jak rośnie, staje się domem dla różnych gatunków zwierząt, roślin i grzybów, po latach może też być źródłem drewna, a na jego miejsce można znów posadzić kolejne drzewo. Podczas akcji leśnicy dzielili się też fachową wiedzą, instruowali zainteresowanych jak prawidłowo posadzić drzewko oraz je pielęgnować.

W Nadleśnictwie Kielce leśników wspomagała maskotka sowy, a Nadleśnictwo Daleszyce do akcji włączyło lokalnego listonosza, który o możliwości otrzymania drzewka od leśników informował mieszkańców, szczególnie osoby starsze, które mogły mieć trudność z dotarciem do informacji. Nadleśnictwo Staszów razem z Miastem i Gminą Staszów posadziło 23 dęby przy Przedszkolu nr 8 im. J. Ch. Andersena w Staszowie. W sadzeniu młodych drzewek na czele z dyrektor pomagały również przedszkolaki „Jeżyki”. Nadleśnictwo Pińczów dodatkowo przekazało 100 buków dla tegorocznych maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie kończących w tym dniu rok szkolny.