Asset Publisher Asset Publisher

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Puszczy Kozienickiej

28 lutego w Jedlni- Letnisku upamiętniono Niezłomnych Żołnierzy Armii Krajowej. Na terenie Nadleśnictwa Radom miał miejsce bieg poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pięć lat temu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" – doroczne święto państwowe obchodzone jest 1 marca.

Z tej okazji Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni" (ZHR), Klub Żeglarski „Ikar", Fundacja „Wolność i Demokracja", oraz Fundacja Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Radom zorganizowały bieg pod nazwą „Tropem Wilczym" - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

Ta ogólnopolska inicjatywa doczekała się już IV edycji i z roku na rok znajduje coraz więcej sympatyków. Bieg w gminie Jedlnia-Letnisko odbył się po raz pierwszy. Uczestnicy mieli możliwość włączenia się w wydarzenie, w którym jednocześnie uczestniczyło wielu Polaków w różnych częściach kraju.

Na starcie stanęło łącznie ok. 180 osób w różnym wieku. Organizatorzy przygotowali trasę w trzech wariantach do wyboru. Pierwsza o długości 1963 metry - taki dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych. Bieg zlokalizowano na deptaku przy zalewie w Siczkach. Drugą trasę o długości 4400 m z możliwością przebiegnięcia dwóch okrążeń (8800 m) wyznaczono m.in. przez lasy okalające zalew, w tym przez rezerwat przyrody „Jedlnia" - na terenie Nadleśnictwa Radom. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. W trakcie wydarzenia można było obejrzeć wystawę plenerową o upamiętnionych Bohaterach.

Biegi Żołnierzy Wyklętych odbyły się równocześnie w innych częściach radomskiej dyrekcji. Były to nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Staszów oraz Włoszczowa. Dla radomskich leśników ważne jest podtrzymanie pamięci o faktach z kart historii Polski, które w dużej części wydarzyły się w radomsko-kieleckich lasach.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za współpracę.