Asset Publisher Asset Publisher

Czysty Las Wokół Nas czyli sąsiedzkie sprzątanie lasu z Nadleśnictwem Suchedniów

Nadleśnictwo Suchedniów włączyło się w inicjatywę Rady Osiedla Bór w Skarżysku-Kamiennej pn. „Czysty Las Wokół Nas czyli sąsiedzkie sprzątanie lasu”. To kolejna akcja sprzątania lasu, w którą włączyło się nadleśnictwo.

15 maja tym razem blisko 50 osób posprzątało Borowy Las. Takie przedsięwzięcia coraz częściej organizowane są przez społeczność lokalną. To przede wszystkim dostrzeganie znaczenia lasów dla klimatu, gospodarki i funkcji ochronnych. Są też ważnym miejscem do wypoczynku i rekreacji.

Wspólne sprzątanie terenów leśnych było doskonałą okazją nie tylko do poprawy stanu otaczającego nas środowiska, ale również do zwrócenia uwagi na to jak bardzo istotna jest edukacja leśna.

To nie pierwsza społeczna akcja sprzątania lasu, w którą włączyło się Nadleśnictwo Suchedniów. Podobna odbyła się 1 i 3 maja pn. „Solidarne sprzątanie".

Problem śmieci w lasach jest powszechny. Pozostawione w lesie stanowią bardzo duży problem dla przyrody, przede wszystkim dla zwierząt. Dlatego leśnicy również zachęcają do angażowania się społeczeństwa w ramach akcji #zabierz5zlasu. Akcja ma na celu porządkowanie terenu, w którym przebywamy. Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o sortowaniu. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

Nauczmy się korzystać z lasów w myśl zasad etyki outdoorowej leave no trace (nie zostawiaj śladów, minimalizuj wpływ na środowisko) tj.: 1. Zaplanuj i przygotuj się zanim wyruszysz. 2. Trzymaj się szlaków i biwakuj w odpowiedni sposób. 3. Zadbaj o odpady i śmieci. 4. Zastaną przyrodę pozostaw w stanie nienaruszonym. 5. Minimalizuj skutki używania ognia! 6. Respektuj życie dzikich zwierząt. 7. Szanuj innych użytkowników terenu i szlaku.