Asset Publisher Asset Publisher

Dary Świętokrzyskich Lasów w Kielcach

W ostatnią niedzielę września nad Kielcami unosił się grzybowy aromat. Dary Świętokrzyskich Lasów były ukoronowaniem tegorocznego rekordowego grzybobrania.

Impreza zorganizowana została po raz piąty przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Kielce, Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

O tym, że świętokrzyska knieja jest grzybna przekonali się mieszkańcy Kielc na wspólnym z leśnikami grzybobraniu. W niedzielny poranek autokary rozwiozły grzybiarzy na teren nadleśnictw Daleszyce i Łagów. Przewodnikami po Puszczy Świętokrzyskiej byli leśnicy. Z wycieczki do lasu wszyscy wrócili z koszami pełnymi grzybów i w wyśmienitym humorze.

O godzinie 13 przy moście nad Silnicą zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary wraz z nadleśniczymi nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska otworzyli piknik na głównej ulicy Kielc. W tym czasie znawca kuchni myśliwskiej dr Grzegorz Russak rozpoczął gotowanie smacznej niespodzianki. Tym razem była to unikalna i niezwykle aromatyczna zupa grzybowa. Wkrótce po chochlę tego wyśmienitego dania ustawiła się kolejka niemalże tak długa jak ulica Sienkiewicza. Grzybiarze, którzy wrócili ze zbiorów wzięli udział w konkursach na rekordowe zbiory. Wybrano króla i królową grzybobrania – tym razem byli to Jolanta i Jan Browscy z Sokołowa. Łącznie zebrali 22,2 kg grzybów różnych gatunków – od rydzów i prawdziwków po podgrzybki. Wszyscy, którzy stanęli do rywalizacji w konkursie na największą ilość grzybów, a potem w konkursie na rozpoznawanie grzybów i leśne zagadki otrzymali leśne upominki. Ci, którzy nadal nie byli pewni czy potrafią rozróżniać grzyby mogli się udać po poradę na stoisko kieleckiego sanepidu oraz wysłuchać wykładu Joanny Ciborowskiej, grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Na scenie dr Grzegorz Russak barwnie opowiadał o grzybach i kuchni regionalnej.

Leśnicy pokazali też, że są pasjonatami i mają wszechstronne zainteresowania. Mateusz Garbacz, główny księgowy z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka zorganizował pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin oraz Klubu Karate Morawica i Piekoszów. Karatecy zachwycili opanowaniem sztuki walki i pokazali swoje „sztuczki” takie jak łamanie bloków betonowych i drewnianych desek uderzeniem ręki czy nogi. Do sportowego trybu życia zachęcała także Anna Andrzejczak-Wilk z Nadleśnictwa Kielce, a po godzinach instruktor zajęć grupowych w Klubie Dynamika, która poprowadziła rozgrzewkę do nordic walking w lesie.

Na stoiskach leśników zorganizowanych pod hasłem „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo” można było poznać tajniki pracy leśnika – szkółkarstwa, zastosowania drewna, dowiedzieć się jak leśnicy chronią pomnik przyrody dąb „Bartek” oraz spróbować darów lasu i uzyskać porady na temat „leśnej apteki”. W tym roku leśnicy przygotowali nową atrakcję – stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działania pod nazwą „Pszczoły wracają do lasu”. Na stoisku można było spróbować leśnych miodów i dziania barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami. Podczas pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był Polski Związek Łowiecki z leśną biżuterią i akcesoriami myśliwskimi, Technikum Leśne w Zagnańsku z pokazem sokolniczym, pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych prezentowali ofertę edukacyjną i walory przyrodnicze regionu świętokrzyskiego. Na jarmarku artykułów z darów natury można było kupić rękodzieło i zdrową, ekologiczną żywność u producentów skupionych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego, a także obejrzeć prezentację Muzeum Wsi w Tokarni. Przede wszystkim można było porozmawiać z leśnikami i ich przyjaciółmi, spotkać ciekawych ludzi i dowiedzieć się więcej o tym, jak można spędzić czas w lesie.

Wydarzeniu towarzyszyła leśna muzyka w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”.

Partnerami Darów Świętokrzyskich Lasów byli: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, a patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio EM.