Asset Publisher Asset Publisher

Do lasu na ferie

Las zimą to idealne miejsce do spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Co prawda z reguły wolimy ten okres przeczekać i spędzić go z kubkiem gorącego kakao i ciekawą książką w domowym zaciszu, ale jednak coraz więcej z nas woli aktywnie zrelaksować się wśród leśnych, zimowych krajobrazów. A zimowy wypoczynek w lesie to świetna okazja, żeby zregenerować siły i spędzić wspólnie czas z najbliższymi. Daje też gwarancję zdrowego świeżego powietrza.

Któż z nas nie lubi spacerować? Nie ma nic lepszego niż zimowy spacer w lesie. Wsłuchując się w leśną ciszę, możemy podziwiać krajobraz obsypany śnieżnym puchem, wyciszyć się i odstresować, a uprawiając sport skupić się tylko na sobie. Nawet sam spacer wokół drzew poprawia nastrój. Dlaczego tak się dzieje? Olejki eteryczne wydzielane przez drzewa leczniczo wpływają na nasz organizm, bo las to „środowisko wzmacniające".

Ferie zimowe to świetny czas, aby spędzić go z dziećmi i zachęcić do wspólnej aktywności na przykład na sankach, zorganizować wspólny kulig, albo po prostu razem poprzytulać się do drzew.
Olejki drzew, które zawierają fitoncydy hamują rozwój bakterii i grzybów. Samoleczenie poprzez kontakt z drzewami nazwane jest sylwoterapią czyli drzewolecznictwem. Jest to jedna z najstarszych metod alternatywnej medycyny, dzięki której możemy czerpać z drzew dobrą energię, odprężyć się, zrelaksować, wyciszyć, poprawić nastrój, a także walczyć z chorobami.  O wiele łatwiej budować trwałe relacje i silną więź z bliskimi po prostu dobrze się bawiąc. Dodatkowo przebywając wśród przyrody kształtujemy szacunek do niej i wrażliwość.

W lasach radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych wiele jest miejsc odpowiednich na zimowy wypoczynek. Odpowiednim miejscem na zimowe wędrowanie jest położona na terenie Nadleśnictwa Kozienice ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła. Atrakcją jest taras widokowy, który pozwala delektować się panoramą meandrującej rzeki Zagożdżonki. Wiedzie do niej ścieżka edukacyjna usytuowana na nasypie dawnej kolejki wąskotorowej służącej niegdyś do wywozu drewna. Natomiast dla miłośników birdwatchingu wybudowano podest do obserwowania ptaków. Drewniane pomosty wzdłuż rzeki mają ok. 500 m. Jest to najpopularniejsze miejsce w Puszczy Kozienickiej.

Las tworzy specyficzny spokój i ciszę, które są bardzo dobrym miejscem spędzenia aktywnie czasu, a leśne ścieżki  bardziej miękkie niż asfalt czy chodnik dają wytchnienie naszym stawom i zmniejszają obciążenia dla naszych kolan i stóp. Las uczy biegać w różnych warunkach terenowych, bo mamy do czynienia z pagórkami, wzniesieniami, zbiegami, podbiegami, a czasem trzeba ominąć jakiś konar. Im bardziej urozmaicona rzeźba terenu, tym ciekawsza trasa, tym większe wyzwania stoją przed nami, co kształtuje także nasz charakter. Niektórzy z nas czekają kiedy będą mogli pobiec meandrującymi między drzewami ścieżkami pokrytymi śniegiem. Należy także pamiętać, że bieganie zimą hartuje organizm ponieważ usprawnia krążenie i mimo, że jest to okres, w którym można zwolnić, zmniejszyć intensywność treningów, a nawet zupełnie przestać biegać większość z nas decyduje się na taką formę aktywności zimą (więcej tutaj).

Zima to najlepszy czas na narciarstwo biegowe. Kiedy ziemię pokryje grubsza warstwa śniegu możemy założyć narty i wybrać się do lasu. Na trasy do narciarstwa biegowego świetnie nadają się prawie wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne wytyczone przez leśników.  O najbliższych trasach można się dowiedzieć z serwisu Czaswlas.pl  lub w siedzibie nadleśnictwa. W sporcie tym warto wybierać tereny pagórkowate, a tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dopisują w tego typu obszary o różnych trudnościach przejazdu.
Mimo, że narciarstwo biegowe nie jest jeszcze powszechne, to jest sportem zdrowym i bezpiecznym.  Rozwija równomiernie wszystkie mięśnie i ćwiczy zmysł równowagi. Jest doskonałym sposobem na relaks na świeżym powietrzu, a także w rodzinnym gronie (więcej tutaj). Bardzo popularne są leśne drogi w Nadleśnictwie Przysucha.

Bardziej popularną aktywnością uprawianą o każdej porze roku jest niezastąpiony nordic walking. Jest to bardzo dobry sposób na zachowanie formy zimą, a maszerowanie w kilkucentymetrowym śniegu to prawdziwe wyzwanie kondycyjne. Las to najlepsze naturalne środowisko dla uprawiania tego sporu. Nie ma nic lepszego nic skrzypiący śnieg pod butami i leśne mroźne powietrze. Należy pamiętać, że nordic walking jest doskonałym lekarstwem na zimowe kłopoty z sylwetką. Regularny ruch na świeżym powietrzu pozwoli utrzymać wagę ciała, ponieważ trening pobudza przemianę materii, a niska temperatura powoduje, że intensywniej niż latem spalamy kalorie.

Z myślą o turystach są tworzone specjalne zgrupowania tras tzw. nordic walking parki. Trasy zostały wytyczone na terenie działania Stowarzyszenia Razem dla Radomki. Na obszarze Nadleśnictwa Radom oraz Nadleśnictwa Przysucha. Poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi drogami, na których zamontowano tablice zawierające ćwiczenia oraz punkty pomiaru tętna. Szlaki posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku co umożliwia wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Dobre warunki na tego typu sport z wytyczonymi trasami stwarza nam też Puszcza Kozienicka, lasy na terenie Nadleśnictwa Włoszczowa i Ruda Maleniecka.

Inną alternatywą na spędzenie wolnego czasu z leśnym akcentem jest Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach. Wyposażona w pomoce naukowe izba edukacyjna pozwala poznać lokalną florę i faunę. Nadleśnictwo Marcule posiada także zagrodę edukacyjną „Nasze zwierzęta", w której mieszkają zwierzęta występujące w polskich lasach oraz małe zwierzęta hodowane w wiejskich zagrodach. Obiekt ten można zwiedzić w godzinach pracy Nadleśnictwa Marcule. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystyczno – edukacyjnych na terenie radomskiej dyrekcji.

Aktywność fizyczna i spędzanie wolnego czasu w obcowaniu z przyrodą są jak jedzenie czekolady, ponieważ wspomagają produkcję hormonu szczęścia jakim są endorfiny, co poprawia humor i daje poczucie spełnienia, a aktywność fizyczna, szczególnie o tej porze roku to wielka satysfakcja.

Warto zatem odwiedzić las zimą i wybrać się choćby na pieszą lub narciarską wycieczkę, a ferie zimowe to okazja do podziwiania urokliwych miejsc i ciekawostek leśnych, a także leśnego krajobrazu podczas podążania leśnymi szlakami i ścieżkami.

Zapraszamy do jak najczęstszego odwiedzania lasów radomskiej dyrekcji, tym bardziej, że podczas każdej wyprawy dostaniemy piękne widoki, spokój i ciszę, a także lekcję przyrody.

O aktualnych imprezach sportowych można uzyskać informację na profilu Facebook: Trenuj w lesie.