Asset Publisher Asset Publisher

Drzewa tętniące życiem

29 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach rozstrzygnięto konkurs „Moje spotkania z Puszczą" pod hasłem Drzewa tętniące życiem.

Konkurs odbył się już dwudziesty szósty raz i jak co roku inspirowany był Puszczą Kozienicką. Organizowali go: Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego działający w ramach Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pionkach oraz nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka": Kozienice, Radom i Zwoleń. RDLP w Radomiu wsparła organizację uroczystości finałowej. Celem tegorocznej edycji było uświadomienie uczniom jak ważną rolę drzewa odgrywają w przyrodzie.

 

„Drzewo życia"

To drzewko jest jak dom
Tętniący życiem cały dzień.
Zwierzątek jest to grom –
Schronienie daje im i cień.

W korzeniach tuż pod ziemią
Dżdżownice, chrząszcze, mrówki
Czasem pracują, czasem drzemią,
Szukają tu kryjówki.

Wszystko to na jednym drzewie.
W puszczy takich drzew miliony.
Myślę sobie, że naprawdę
Pięknie las jest urządzony.

Karol Kowalczuk, Publiczna Szkoła Podstawowa w Ryczywole (II miejsce w II grupie wiekowej 10-12 lat)

Podczas uroczystości rozdania nagród Romuald Zawodnik, burmistrz Pionek powiedział, że o walorach Jedlni-Letniska, Garbatki-Letniska oraz Pionek decyduje Puszcza Kozienicka. Kształtuje mikroklimat, jest źródłem inspiracji. Podziękował także leśnikom i służbom ochrony przyrody za działalność dla dobra lasu oraz tym, którzy popularyzują wiedzę o lesie.

Konkurs rozgrywany był w czterech dziedzinach (plastyka, literatura, fotografia i test wiedzy) oraz czterech grupach wiekowych. Przebiegał dwuetapowo, w eliminacjach szkolnych udział wzięło blisko tysiąc uczniów z 41 szkół położonych na terenie Puszczy Kozienickiej. W drugim etapie udział wzięło 266 uczniów. Przyznano 37 nagród i 20 wyróżnień, w tym sprzęt turystyczny, lornetki, tablety i aparaty fotograficzne oraz albumy fotograficzne i książki.

Podczas uroczystości wręczenia nagród uczennice Gimnazjum nr 1 w Pionkach odczytały fragmenty nagrodzonych prac. Wystawę pokonkursową można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach.

Dla najlepszej szkoły – Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach jury przyznało nagrodę specjalną – tablicę multimedialną.