Asset Publisher Asset Publisher

Dzieci sadziły drzewa w Nadleśnictwie Zwoleń

1 października Nadleśnictwie Zwoleń, leśnictwie Sucha odbyła się akcja „Sadzimy las z Ligą Ochrony Przyrody i PGE”. Uczestniczyło w niej niemal sto dzieci, które posadziły prawie 2 tysiące drzewek.

W akcji wzięli udział uczniowie ze szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Radomiu, dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tynicy oraz młodzi piłkarze z Akademii Piłkarskiej Broni Radom.

Dzieci sadziły drzewka w oddziale 127 i przy miejscowości Koszary. Tu najpierw czekał na nich mały poczęstunek i ognisko. Następnie z krótkim powitaniem wystąpił gospodarz terenu – nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń Sławomir Okoń. Potem leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń Tomasz Sobczyk i Łukasz Gregorczyk pokazali dzieciom, jak sadzi się drzewka za pomocą kostura – specjalnego narzędzia do sadzenia.

Młodzi miłośnicy przyrody sadzili jednoroczne sadzonki sosny z tzw. bryłką, czyli z zakrytą powierzchnią korzeniową; w sumie prawie 2 tysiące małych drzewek. W pracach pomagali im leśnicy, dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju i prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody. Wspólnie z dziećmi drzewka sadzili też strażacy z OSP Tynica, nauczyciele z PSP nr 15 w Radomiu, trenerzy i opiekunowie Akademii Piłkarskiej Broni Radom i Elżbieta Molenda - prezes radomskiego oddziału LOP.

- Taka akcja to świetna okazja do oderwania dzieci od komputerów i telefonów – zgodnie podkreślali ich opiekunowie. - Dzieci mają okazję bezpośredniego obcowania z przyrodą, poznawania jej, zrobienia czegoś dla środowiska – dodawali. - Mogą przyjeżdżać tu co jakiś czas i patrzeć jak rosną zasadzone przez nich drzewa. To wszystko uczy najmłodszych dbania o przyrodę.

Na zakończenie leśnicy zaprosili wszystkich uczestników sadzenia na obiad i wspólne rozmowy o przyrodzie. Dzieci dostały od leśników zestawy prezentów, wśród których znalazły się m.in. książki o leśnej przyrodzie.

Akcję zorganizowały Liga Ochrony Przyrody – Zarząd Główny, Liga Ochrony Przyrody – Zarząd Okręgowy w Radomiu, Nadleśnictwo Zwoleń i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.