Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie”

„Bartny Kąt” w Nadleśnictwie Kozienice po raz pierwszy był miejscem imprezy plenerowej, która połączyła miłośników pszczelarstwa i bartnictwa oraz leśnych aktywności i przyrody.

Pierwszy Pionkowski Dzień Pszczoły został zorganizowany w związku z Wielkim Dniem Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. Inicjatywa wynikła z chęci ożywienia „Bartnego Kąta” – miejsca, które leśnicy utworzyli rok temu pod wpływem potrzeby przywrócenia pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej.

Organizatorami wydarzenia byli Nadleśnictwo Kozienice, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, Miasto Pionki i Gmina Pionki, w współorganizatorami Kozienicki Park Krajobrazowy, Centrum Aktywności Lokalnej, Miejski Ośrodek Kultury, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Towarzystwo Rowerowe z Pionek, Muzeum Regionalne w Kozienicach, parafie w Jedlni i Cecylówce oraz PTTK Kozienice. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Dzień Pszczół to nie tylko pokazy, warsztaty i występy. W tym dniu w ramach wydarzenia odbył się rajd rowerowy „gwiaździsty” do „Bartnego Kąta”, na który uczestnicy przyjechali zorganizowanymi grupami, ale i indywidualnie, zarówno z okolicznych miejscowości, jak i odległych miejsc, a nawet z Radomia, czy Warszawy. Wielu było też takich, którzy przybyli pieszo.

W tym samym dniu obchody Wielkiego Dnia Pszczół miały miejsce także w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule

Kolejną atrakcją było poświęcenie kapliczki św. Tekli przy Królewskim Gościńcu. O tradycji związanej z jej kultem opowiedział Marcin Stańczuk, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej. Historia tej kapliczki jest niezwykła, prawdopodobnie nie ma takiej drugiej w regionie, ani w kraju – pierwotnie umiejscowionej w nieczynnej barci. Przywrócenie pamięci o niej jest kolejną inicjatywą nadleśnictwa skierowaną do lokalnej społeczności, która podtrzymuje tradycje w Puszczy Kozienickiej.

Akcentem związanym ze 100-leciem niepodległości było posadzenie dębu „Józef”, potomka legendarnego dębu „Bartek” przy kapliczce św. Franciszka, ważnym miejscu dla lokalnej społeczności.

Uczestnicy tych wydarzeń zgromadzili się w „Bartnym Kącie”, gdzie ks. Janusz Smerda odprawił mszę św. W dalszej części wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, zespół wokalny FOLKlaski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pionkach oraz zespół Sami Swoi.

Wśród atrakcji na stoiskach były degustacje miodu i pokazy produktów pszczelich, sprzętu pszczelarskiego, żywego ula przygotowane przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Koło Pszczelarzy w Kozienicach oraz leśników i pszczelarzy z Nadleśnictwa Kozienice. Leśnicy przygotowali również wystawę na temat projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe realizowanego w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Kozienicka”. Na stoisku Kozienickiego Parku Krajobrazowego można było zbudować mini domek dla dzikich zapylaczy, a gospodarstwo ogrodniczo-szkółkarskie ROSA prezentowało rośliny miododajne. Militaria prezentowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej w Kozienicach. Swoje stoiska mieli też Centrum Aktywności Lokalnej, Miejski Ośrodek Kultury i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach. Dla powodzenia przyszłych miodobrań uczestnicy w pobliżu barci i pomnika pszczoły posadzili lipę.

Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie” jako wspólna inicjatywa leśników, pszczelarzy i samorządowców spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i będzie stanowił stałą część oferty turystyczno-edukacyjnej w regionie.