Asset Publisher Asset Publisher

Efektowny Jubileuszowy Hubertus Świętokrzyski

Leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska ponownie wzięli udział w wielkim święcie myśliwych – Hubertusie Świętokrzyskim. Jubileuszowe X obchody Hubertusa wypełnione były atrakcjami związanymi ze zwyczajami łowieckimi.

Tradycyjnie Hubertus rozpoczął się mszą świętą w Bazylice Katedralnej, a następnie uczestnicy na czele z Kieleckim Ochotniczym Szwadronem Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, pocztami sztandarowymi kół łowieckich z regionu i myśliwymi z psami wzięli udział w  paradzie Świętego Huberta ulicami miasta.

Otwarcia części oficjalnej dokonali marszałek województwa Adam Jarubas oraz Jarosław Mikołajczyk, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach. Podczas inauguracji obchodów podkreślono znaczenie myślistwa w utrzymaniu równowagi biologicznej w przyrodzie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne atrakcje:

  • degustacja pieczonego dzika i produktów Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie,
  • pogoń za lisem w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich,
  • pokazy sokolników,
  • pokazy kynologiczne,
  • wystawy i pokazy trofeów myśliwskich, sprzętu, mody i odzieży myśliwskiej oraz stoiska kół łowieckich,
  • występ Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego "Capella Zamku Rydzyńskiego" oraz zespołów "Żubrosie" i "Wernyhora".

Na stoisku Leśnego Kompleksu Promocyjnego na gości czekała wystawa zwierząt. Wystawa nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych, ponieważ prezentowane przez nas zwierzęta zamieszkujące nasze lasy są  trudne do zaobserwowania w naturalnych warunkach, a na stoisku są niemal na wyciągnięcie dłoni. Na wystawie nie zabrakło jesiennych darów lasu, które były niezwykle pomocne w przeprowadzeniu praktycznego rozpoznawanie krzewów, owoców krzewów leśnych, czy grzybów. Chętni próbowali swoich sił w cechowaniu drewna. Każdy kto podjął próbę przybicia oznacznika z logo kampanii Lasy Państwowe. Zapraszamy na plastrze drewna mógł go zabrać ze sobą.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się wydawnictwa LKP zawierające informacje o ofercie edukacyjnej i turystycznej Puszczy Jodłowej.