Asset Publisher Asset Publisher

Festiwal Kuchni Dworskiej z udziałem leśników

8 czerwca leśnicy z nadleśnictw Jędrzejów, Kielce i Zagnańsk oraz RDLP w Radomiu wzięli udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Kuchni Dworskiej w Podzamczu Chęcińskim. Zaprezentowali stoisko edukacyjnego oraz żywność pochodzącą z lasu, promowali także markę „Dobre z Lasu”. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem dyrektora RDLP w Radomiu dr. Inż. Andrzeja Matysiaka.

W tym roku tematem festiwalu była kuchnia myśliwska. Na odwiedzających czekały pokazy kuchni dworskiej, jarmark produktów regionalnych i rękodzieła, pokazy rekonstrukcji historycznych, konkursy i gulasz z dziczyzny. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli prof. Hanna Krajewska i historyk prof. Jarosław Dumanowski – autor książki „Stare receptury i gdzie szukać takiej dokumentacji”, którzy opowiedzieli o dawnej kuchni dworskiej. Były także koncerty, występy artystyczne i prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich. Można było również porozmawiać ze znanymi i cenionymi kucharzami, m.in. wybitnym znawcą kuchni myśliwskiej Jakubem Wolskim.

Głównym punktem festiwalu był konkurs kulinarny dla profesjonalistów, nominowany do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2023. Wzięło w nim udział sześć drużyn z Warszawy, Kielc, Konina, Poznania, Gdańska i Rzeszowa. Miały one za zadanie przyrządzić przekąskę z polędwicy z jelenia, owocowego runa leśnego i sera długo dojrzewającego oraz danie główne z królika i rośliny wężymord czarny korzeń. Zmaganiom profesjonalistów towarzyszył konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych z powiatu kieleckiego.

Licznie odwiedzane stoisko leśników przyciągało gości przede wszystkim prezentowanymi produktami z darów lasów, jak wędliny z dziczyzny, herbatki leśne, syropy, nektary czy mąki. Furorę zrobiły ciasteczka z mąki żołędziowej. Przy okazji leśnicy promowali także turystykę leśną i zasady bezpiecznego korzystania z lasu. Wielu gości przychodziło także po porady.

Oprócz Lasów Państwowych na festiwalu prezentowały się także Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Kielcach i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Klubu Szefów Kuchni przy współudziale Regionalnego Centrum Naukowo-Technicznego w Podzamczu Chęcińskim i Klubu Szefów Kuchni. Głównym celem festiwalu jest promocja dawnych polskich tradycji kulinarnych.