Asset Publisher Asset Publisher

Grot z ostrowieckich lasów

17 listopada na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski członkowie Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków FORT znaleźli grot włóczni sprzed 2 000 lat. To już kolejne takie znalezisko w tym roku.

Grot znaleziono w leśnictwie Krynki. Jak informują członkowie Stowarzyszenia – Celem wyprawy miało być znalezienie starego leśnego szlaku w nadleśnictwie. Liczyliśmy na znaleziska typu monety z XVIII wieku, guziki itp. To co znaleźliśmy przeszło nasze oczekiwania.

Żelazny grot włóczni ma długość 24, a szerokość 4 cm, pochodzi najprawdopodobniej z okresu kultury przeworskiej. Po wstępnej ocenie Kierownika Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, grot został wydatowany na ok 2000 lat (okres wczesnych wpływów rzymskich).

Podobny grot został znaleziony przez Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort w czerwcu tego roku na terenie sąsiedniego Nadleśnictwa Starachowice https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/tajemniczy-grot-odkopany-w-lesie-1

Znalezisko zostało za zgodą Konserwatora Zabytków podjęte z ziemi i zabezpieczone, a następnie przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, gdzie zostanie poddane konserwacji. Poszukiwania prowadzone były przy użyciu urządzeń elektronicznych na podstawie zgody nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski oraz decyzji wydanej przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Po konserwacji eksponat zostanie przekazany do Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach.