Asset Publisher Asset Publisher

II Bieg Pszczelarza oraz sadzenie drzew i krzewów miododajnych - relacja

W niedzielę 21.04.2024 r. w Nadleśnictwie Przysucha, na terenie obiektu turystycznego ,,Skałki” odbyło się wydarzenie pn. „II BIEG PSZCZELARZA” wraz z imprezą towarzyszącą sadzenie drzew i krzewów miododajnych.

Organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Przysucha przy udziale Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej.

Głównym celem zorganizowanego przedsięwzięcia było promowanie wiedzy o roli i znaczeniu pszczół w środowisku leśnym stwarzając im jednocześnie sprzyjające warunki pokarmowe poprzez sadzenie drzew i krzewów miododajnych dostarczających nektar i pyłek, a przy tym promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród lokalnej społeczności.
W wydarzeniu wzięli udział pracownicy nadleśnictwa, członkowie stowarzyszenia pszczelarzy, służby medyczne oraz mieszkańcy Przysuchy i okolic.

Pierwszą częścią wydarzenia był „II Bieg Pszczelarza”. Zadaniem uczestników biegu, było pokonanie trasy około 3,5 km, biegnącej leśnymi drogami wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Rawicz”. W tym roku aura nie rozpieszczała zawodników, mimo to stawili oni czoła trudnościom pogodowym i wszyscy z dobrymi czasami pokonali trasę biegu.
W kategorii mężczyzn jako pierwszy na mecie zameldował się Michał Chylak, drugie miejsce zajął Aleksy Próchnicki, a trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi Fidosowi.
W kategorii pań ze zwycięstwa cieszyła się Natalia Fidos, drugie miejsce zajęła Iga Fidos, a trzecie Maria Jedlińska.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali za udział w biegu pamiątkowe nagrody.

Kolejnym elementem wydarzenia było sadzenie drzew i krzewów miododajnych na terenie Leśnictwa Puszcza. Przybyli na imprezę pszczelarze, ich rodziny oraz uczestnicy biegu i pozostali zainteresowani, przejechali na przygotowaną powierzchnię, gdzie zasadzili pod nadzorem gospodarza leśnictwa około 900 szt. sadzonek lipy.
 
Po zakończeniu sadzenia i powrocie na obiekt „Skałki” uczestnicy spotkania mogli  ogrzać się przy ognisku, gdzie czekały na nich pieczone kiełbaski i bigos.

Podczas imprezy swoje stoisko promocyjne zaprezentowało Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej. Przy stoisku można było skosztować różnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek i zapoznać się z ich wyposażeniem oraz sposobami pracy pszczelarza.
W tym roku uczestnikom wydarzenia towarzyszyło troje jeźdźców, którzy na imprezę przybyli konno.

Wszystkim uczestnikom biegu i sadzenia drzew miododajnych serdecznie dziękujemy za udział w imprezie.