Asset Publisher Asset Publisher

Jesienny wysyp grzybów

W lasach RDLP w Radomiu w najlepsze trwa sezon na grzyby. Atrakcją dla grzybiarzy są masowo występujące opieńki i gąski. Dla odważnych lejkowce dęte. Opieńki, gąski i lejkowce możemy zbierać do późnej jesieni.

Gąski, zieleniatki, prośnianki, siwki …

Gąska zielonka i gąska niekształtna to bardzo smaczne grzyby blaszkowe, które trzeba się nauczyć wypatrywać wśród piachu. Często są widoczne jedynie jako niewielkie górki piasku lub wybrzuszenia w mchu. Mają charakterystyczny mączny zapach, są bardzo smaczne. Świetnie nadają się do smażenia na maśle i na marynatę. Występują nawet do grudnia.

Opieńka miodowa

Opieńka jest największym żyjącym organizmem na Ziemi. Zasięg występowania grzybni opieńki ciemnej stwierdzony na podstawie zdjęcia satelitarnego w Blue Mountains w Oregonie (Stany Zjednoczone AP) wykazały, że zamieranie drzew powodowane przez tego grzyba występuje na powierzchni 900 ha (obszar ok. 1220 boisk piłkarskich). Analizy genetyczne grzybni wykazały, że jest to jeden gigantyczny osobnik! (M. Wrzosek, Z. Sierota. Grzyby jakich nie znamy. Wyd. CILP 2012)

 

W polskich lasach występuje aż 5 gatunków opieniek (północna, maczugowata, żółtotrzonowa, miodowa, ciemna). Naukowcy połączyli je w jedną grupę biologiczną o nazwie opieńka miodowa. Gdy pogoda sprzyja, rośnie wszędzie, nie tylko na pniakach, ale i wyżej na pniach drzew, a także wśród opadłych liści. Niestety jej masowe występowanie nie cieszy leśników. Ten dość smaczny grzyb powoduje choroby drzew i zamieranie drzewostanów. Zbierając opieńki pomagamy w ograniczaniu tej choroby lasu. Wycinamy owocniki, dzięki czemu wysypuje się mniej zarodników. Niestety opieńka rozmnaża się także przez tzw. ryzomorfy, czyli sznury grzybni, które zarażają drzewa. Mogą mieć nawet 25 metrów długości!

 

Lejkowiec dęty, skórzak, cholewka, kominek, wronie uszy, lub po prostu lejki

Choć nie jest kurką pochodzi także z rodziny pieprznikowatych. Nazwa pochodzi od wyglądu. To smaczny, rzadko w Polsce zbierany grzyb jadalny, świetnie nadający się na suszenie, a po sproszkowaniu, jako przyprawa do zup i sosów. Sprawdza się także jako farsz do krokietów i pierogów. Znajdziemy go w lasach liściastych, pod bukami i dębami.

 

Zbierając grzyby blaszkowe pamiętajmy, aby nie pomylić ich z ich trującymi sobowtórami. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej zanieśmy zbiór do oceny grzyboznawcy w najbliższej stacji sanepidu.