Asset Publisher Asset Publisher

Kapliczka św. Huberta inicjatywą społeczności lokalnej

10 lipca na terenie Nadleśnictwa Grójec odbyło się poświęcenie kapliczki św. Huberta, która powstała z inicjatywy społeczności lokalnej.

Ponad 200 lat temu obok wsi Waliska, w lesie na sośnie przywieszono drewnianą kapliczkę. Do dnia dzisiejszego stanowi ona cenne dziedzictwo kultury dla lokalnej społeczności jako pomnik sakralny i pamiątka dziejów. Niestety czas dotknął kapliczkę i drzewo, które dorosło sędziwego wieku. Dlatego miejscowa ludność postanowiła zainicjować rzeźbę św. Huberta - dla następnych pokoleń. Na tę okoliczność odbyło się poświęcenie kapliczki i polowa msza św. w zabytkowej drewnianej kaplicy z 1650 roku pw. Świętego Krzyża w Walisce, którą celebrował ks. Stanisław Pudzianowski, proboszcz parafii św. Macieja Apostoła w Klwowie oraz ks. Robert Kuropieska, duszpasterz leśników RDLP w Radomiu.

W uroczystości wzięli udział Stanisław Karczewski, senator RP, Dariusz Bąk posłowie na Sejm RP i Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego, Marian Niemirski, starosta przysuski, Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą, prof. dr hab. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko, przedstawiciele służb mundurowych, radomscy leśnicy na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Mariuszem Wertką, nadleśniczym Nadleśnictwa Grójec oraz mieszkańcy okolicznych wsi.

Podczas uroczystości obecne były także poczty sztandarowe, w tym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, który reprezentowali pracownicy Nadleśnictwa Grójec.

***

Tutaj dowiesz się więcej o wsi Waliska oraz o zabytkowej kaplicy http://parafiaklwow.pl/kaplica-w-borowinie/Wieś Waliska miała wówczas nazwę Borowina (Borowice) i przez pewien czas była praktycznie niezaludniona. Dopiero w 1783 roku Bazyli z Walisk Walicki, dziedzic Ulowa i przylegających do niego lasów zezwolił zaludnić miejscowość. W wyniku tego powstała przy świątyni wieś nazwana od nazwiska owego dziedzica – Waliska.

***

Kapliczka stanowi rzadki przykład XVII wieku drewnianej architektury sakralnej i jest jednym z sześciu projektów „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu – rozwój i komercjalizacja produktów”. Tworzą one „pętlę radomską” na szlaku drewnianej architektury sakralnej.