Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja „LAS-PIĘKNO I BOGACTWO ZIEMI”

9 marca w siedzibie RDLP w Radomiu miała miejsce kolejna wspólna z LOP i SITLiD konferencja pod hasłem „LAS – PIĘKNO I BOGACTWO ZIEMI”. Tematyka dotyczyła zagadnień związanych z ornitologią oraz ochrony mokradeł. Wręczono również nagrody w konkursie „Mój las”.

Uczestnikami konferencji było ponad 60 osób, w tym przedstawiciele instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, leśnicy, nauczyciele szkół oraz uczniowie nagrodzeni w konkursie „Mój Las”.

Gości powitali Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu oraz Jerzy Zawadzki, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu i przewodniczący Oddziału w Radomiu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

W części referatowej dr Jacek Koba koordynujący sprawy ochrony przyrody w Wydziale Ochrony Lasu RDLP w Radomiu opowiedział o działaniach dotyczących ochrony mokradeł na terenie nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP, w tym o przygotowaniach do nowego projektu.

Następnie niezwykle interesująco biologię i behawior dzięciołów przybliżyła uczestnikom dr hab. Dorota Zawadzka z Katedry Nauk Leśnych Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy dowiedzieli się dlaczego dzięcioły to najbardziej leśne ptaki, obejrzeli też ciekawe filmy dotyczące tych wysoko wyspecjalizowanych ptaków.

Ostatnia część konferencji poświęcona była podsumowaniu etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mój las” organizowanego przez LOP i SITLiD przy wsparciu RDLP w Radomiu. Nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie przygotowanej przez Ligę Ochrony Przyrody. Nagrody w konkursie ufundowali Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Nadleśnictwo Zwoleń przygotowało dla nagrodzonych sadzonki drzew leśnych.

Dorota Wólczyńska z LOP Radom przygotowała pokaz fotografii dotyczących piękna lasów regionu.

Leśnicy wyrazili zadowolenie, że uczestnicy, w szczególności nauczyciele działający w LOP mogli po raz kolejny spotkać się w celu wymiany wiedzy pomiędzy środowiskiem leśników, nauczycieli i działaczy LOP-u oraz instytucji i organizacji zajmujących się ochroną przyrody.