Asset Publisher Asset Publisher

Książka Stefana Orczykowskiego pt. „Nie pozwolę zapomnieć…”

9 października w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku odbyła się promocja książki Stefana Orczykowskiego pt. „Nie pozwolę zapomnieć. Umarli bohaterowie są wśród nas dopóty, dopóki o nich pamiętamy”, opowiadającej o wojennych losach jego stryja Józefa Orczykowskiego – leśnika.

Józef Orczykowski to leśnik w Nadleśnictwie Małomierzyce z siedzibą w Chwałowicach i Nadleśnictwie Lipsko, żołnierza Armii Krajowej, zamordowany przez Niemców w obozie w Auschwitz w 1943 r.

Publikacja przybliża również realia czasu II wojny światowej na terenie Chwałowic, Małomierzyc, Iłży i Lipska oraz okolicznych lasów, a także rolę, jaką leśnicy odgrywali w walce z okupantem.

Książka powstała dzięki wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Kozienice, Nadleśnictwa Marcule, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Nadleśnictwa Starachowice i Nadleśnictwa Zwoleń oraz Starostwa Powiatowego w Lipsku.

Uczestnikami spotkania byli rodzina Stefana Orczykowskiego, poseł – leśnik Dariusz Bąk, samorządowcy z Lipska, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, osoby zaangażowane w kultywowanie tradycji i historii regionu oraz leśnicy.

W trakcie spotkania Stefan Orczykowski otrzymał Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz wyróżnienie RDLP w Radomiu – Statuetkę Jodły Świętokrzyskiej.

Tomasz Krzyczkowski wraz ze Zbigniewem Trysińskim i Markiem Łatą z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” wręczyli podziękowania organizacjom i osobom, które wsparły powstanie publikacji.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Lipsku, filię w Radomiu.