Asset Publisher Asset Publisher

Kwietniowe uroczystości patriotyczne z udziałem leśników

W kwietniu odbywają się obchody trzech ważnych wydarzeń ważnych dla historii Polski: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rocznica katastrofy smoleńskiej oraz rocznica pierwszych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju. Obchody odbywają się z udziałem leśników.

4 kwietnia leśnicy uczcili pamięć Polaków pomordowanych na radomskim Firleju przez hitlerowskich Niemców. Przy Pomniku Ofiar Terroru Niemieckiego na cmentarzu na Firleju odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na Firleju.

W uroczystościach wzięli udział zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń Sławomir Okoń oraz poczet sztandarowy RDLP w Radomiu, w skład którego weszli leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń.

Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego. Po nim nastąpiły okolicznościowe przemówienia, a następnie uczniowie z I LO w Radomiu przedstawili Uroczysty Apel, w którym przypomnieli wydarzenia sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Następnie odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem. Wśród składających wiązanki kwiatów był także poseł na Sejm RP Dariusz Bąk – leśnik.

Leśnicy złożyli kwiaty również pod tablicą, znajdującą się obok pomnika, upamiętniającą śmierć mieszkańców Gałek, Gielniowa, Mechlina i Stefankowa rozstrzelanych 4 kwietnia 1940 r. przez hitlerowskiego okupanta.

Radomska wieś Firlej (obecnie dzielnica Radomia) była w czasie II wojny światowej jednym z największych miejsc kaźni ludności cywilnej w regionie. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Pomnik ofiar terroru niemieckiego Niemcy dokonywali egzekucji od kwietnia 1940 r. do 13 stycznia 1945 r. Szacuje się, że Niemcy zamordowali tu od 12 do 15 tysięcy ludzi narodowości głównie polskiej, ale także żydowskiej. Pomnik na Firleju został odsłonięty w 1975 r.

10 kwietnia w całej Polsce obchodzona była 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Leśnicy wzięli udział w uroczystościach w Radomiu. Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu reprezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Radom oraz grupa reprezentacyjna Służby Leśnej ze sztandarem.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele garnizonowym pod przewodnictwem ks. mjr. Łukasza Hubacza. W homilii ks. Hubacz nazwał katastrofę smoleńską Golgotą XXI. Przypomniał też o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i podkreślił, że przez lata trzeba było się upominać o prawdę o tej zbrodni.

Następnie uczestnicy przemaszerowali przed Urząd Miejski, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary z 2010 r. Tu zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Potem uczestnicy przeszli pod pomnik Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich przy Klasztorze Ojców Bernardynów, gdzie także zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

10 kwietnia 2010 r. delegacja 96 osób z ówczesną parą prezydencką na czele udała się samolotem TU-154M do Smoleńska na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. O godz. 8:41 samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. W katastrofie zginęli wszyscy członkowie delegacji (89 osób) i cała 7-osobowa załoga.

13 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji przedstawiciele RDLP w Radomiu z zastępcą dyrektora Markiem Szarym i nadleśniczym Nadleśnictwa Radom Jerzym Jackiem Karaśkiewiczem oddali hołd leśnikom zamordowanym w 1940 r. w Katyniu. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej, znajdującym się na placu w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Pomnik został odsłonięty 12 kwietnia 2018 r. Upamiętnia trzech leśników, zamordowanych w Katyniu: Michała Franka, Józefa Jankiewicza i Zygmunta Sobkiewicza oraz innych leśników zamordowanych w Katyniu, Miednoje i Kuropatach.

Leśnicy RDLP w Radomiu z zastępcą dyrektora Markiem Szarym wzięli także udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Radomiu. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego.

Rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych – sztandar RDLP w Radomiu prezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Marcule. Następnie odegrany został hymn narodowy i zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Po nich odbył się apel poległych oraz wystrzelona została salwa honorowa.

Na zakończenie delegacje służb mundurowych, w tym leśnicy, oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacje kombatanckie i przedstawiciele Rodzin Katyńskich złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Potem uroczystości przeniosły się do kościoła garnizonowego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych jeńców polskich z obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i Katyniu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. i jest obchodzony 13 kwietnia dla uczczenia ofiar masowych mordów wiosną 1940 r., dokonanych przez NKWD z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego z Józefem Stalinem na czele. Szacuje się, że sowieci zamordowali wtedy ok. 22 tys., więzionych wcześniej w obozach m.in. w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, oficerów Wojska Polskiego, policjantów i przedstawicieli cywilnych elit II Rzeczypospolitej. O zbrodni jako pierwsi poinformowali 13 kwietnia 1943 r. Niemcy. Związek Radziecki przez 50 lat nie chciał się przyznać do dokonania masowych mordów – zrobił to dopiero w 1990 r.