Asset Publisher Asset Publisher

Leśne szachy

15 zawodników, 7 drużyn, 2 dni sportowej rywalizacji przy szachowym stoliku pod okiem sędziego klasy państwowej. W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku odbyły się VII Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu.

Od piątku mamy nowego Mistrza Szachowego. Tym razem Puchar Dyrektora zdobył Leszek Gębski z RDLP w Radomiu! Drugie miejsce zdobył Mateusz Janus z Nadleśnictwa Łągów, a trzecie Sebastian Rodkiewicz – także z tego nadleśnictwa. Drużyna z Łagowa jak zwykle była silna i jako team zajęła pierwsze miejsce. W jej składzie grał także Marek Dziurzyński – tym razem zajmując 5 miejsce w rankingu indywidualnym. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zdobył team z RDLP w Radomiu, w którego skład weszli także: Marcin Wąsikowski i Michał Bartko (9 i 11 miejsce). Trzecie miejsce zdobyła drużyna z Nadleśnictwa Radom, w której grali: Artur Golczewski (7 miejsce), Robert Badełek (8) oraz Karol Podsiadło (13).
Zawody otworzył Dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Sot życząc zawodnikom sukcesów. Wspomniał postać nadleśniczego Jana Przygodzkiego – nietuzinkowego i wspaniałego człowieka, który potrafił zarażać innych swoją pasją do szachów.
Mistrzostwa przeprowadzono systemem szwajcarskim, polegającym na kojarzeniu ze sobą w kolejnych rundach zawodników reprezentujących podobny poziom. Turniej polegał na rozegraniu 7 rund w tempie gry 30 minut + 30 sekund na posunięcie dla zawodnika - po 1 godzinie gry na partię dla zawodnika. Uczestnicy zapisywali posunięcia za pomocą notacji szachowej. Nad spełnieniem wymogów stawianych przez przepisy Polskiego Związku Szachowego i Międzynarodowej Federacji Szachowej czuwał sędzia klasy państwowej – Jacek Sieczkowski.

Tegoroczne mistrzostwa po raz pierwszy miały charakter turnieju klasyfikacyjnego – zdobyć można było II kategorię szachową. W trakcie rozgrywek aż 4 zawodników wyrobiło normy na V kategorię szachową (Zbigniew Mleczko - Nadleśnictwo Chmielnik, Roman Florczak - Nadleśnictwo Marcule, Michał Bartko - RDLP w Radomiu, Piotr Jankowski - Nadleśnictwo Przysucha), a 1 wyrobił normę od razu na IV kategorię – Artur Golczewski (Nadleśnictwo Radom).

Spośród laureatów została wyłoniona 4-osobowa drużyna, reprezentująca RDLP w Radomiu na XXIII Międzynarodowych Mistrzostw Szachowych Polski Leśników, które odbędą się w tym roku w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym „Nagórzyce".

Organizatorami turnieju byli: RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom, Związek Leśników Polskich w RP Region Radomski.