Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy na biegunie ciepła

15 sierpnia w Stąporkowie odbyło się uroczyste święto z bardzo mocno zaznaczonym akcentem leśnym. W Biegunie Ciepła udział wzięli leśnicy z Nadleśnictwa Stąporków oraz zaproszonych sąsiednich Nadleśnictw m.in Skarżyska i Zagnańska.

Uroczystość nawiązywała do Dnia Wojska Polskiego, Dni Stąporkowa oraz jubileuszu 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Po uroczystym przemarszu delegacji wojskowych ulicami miasta rozpoczęła się część mniej oficjalna, poświęcona mieszkańcom i zaproszonym gościom.

W tym roku współorganizatorem święta wraz z Burmistrzem Stąporkowa, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Stąporkowie oraz Związkiem Kombatantów i Rezerwistów Wojska Polskiego było Nadleśnictwo Stąporków. Dzięki leśnikom można było porozmawiać na tematy kulinarne z zaproszonym gościem dr Grzegorzem Russakiem, który rozdawał książki swojego autorstwa i bardzo zaciekawił uczestników gawędą oraz zaskakiwał publiczność. Można było również skosztować prawdziwego gulaszu z dzika przygotowanego przez kucharzy dr Grzegorza Russaka pod jego ścisłym nadzorem.

Leśnicy z Nadleśnictwa Stąporków zorganizowali bardzo ciekawe konkursy na scenie m.in. przecinanie drewna na czas, podnoszenie sosnowego pniaka i szacowanie jego ciężaru, konkurs wiedzy z zakresu leśnictwa, ekologii i ochrony przyrody dla dzieci oraz emocjonujący konkurs umiejętności gry na rogu myśliwskim, w którym udział wzięły same kobiety.
Oprócz konkursów na scenie przez cały czas odbywały się gry, zabawy przy stoiskach Nadleśnictwa Stąporków oraz Nadleśnictw Skarżysko i Zagnańsk. Wszystkie konkursy zostawały uwieńczone ciekawymi i atrakcyjnymi nagrodami.

Na stoisku Nadleśnictwa Stąporków można było dostać sadzonki takich gatunków jak: modrzew, buk oraz świerk, a tuż obok przed stoiskiem Nadleśnictwa Skarżysko i Zagnańsk można było zrobić sobie fotografię z Rysiem e-rysiem.

Ponadto na scenie wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, który wprowadził publiczność w atmosferę łowów i przybliżył tematykę z zakresu sygnalistyki łowieckiej, muzyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji leśnych i łowieckich.

Bardzo ciekawie zaprezentowali się sokolnicy z Radosławem Sulczyńskim na czele, którzy zabrali ze sobą bardzo ciekawe gatunki ptaków drapieżnych i zrobili interesujący pokaz ich umiejętności. Zaciekawili publiczność tematyką sokolnictwa w Polsce i na świecie.

Wydarzenie było tak udane, że leśnicy na Biegunie Ciepła w Stąporkowie byli pierwszy, ale na pewno nie ostatni raz!